LBG algoritmasında görüntü istatistiklerinden faydalanma
Use of image statistics in LBG algorithm
- Tez No: 96956
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL SEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
IV ÖZET Bilinen ve en popüler olan vektör kuantalama algoritması LBG algoritmasıdır. Linde - Buzo - Gray algoritması öz yinelemeli bir yaklaşımdır. Bundan dolayı gerçeklemesi uzun zaman almaktadır. Görüntü dizilerinin çerçeveleri arasında yüksek oranda benzerlik vardır. Bu çalışma da, görüntü dizelerindeki bu benzerlikten yararlanarak her çerçeve için kod kitabı bulmak yerine İlk çerçeveden elde edilen kod kitabım kullanarak ardından gelen çerçeveler için bu kod kitabı kullanılmıştır. Bunun için görüntü dizisinin ilk çerçevesine LBG algoritması uygulanmış, ardından gelen çerçeveler içinse bu kod kitabı güncellenmiştir. Güncelleme esnasında, yeni çerçevedeki eğitme vektörleri en yakın sınıfa konmuş ve her kod sınıftaki eğitme vektör sayıları hesaplanmıştır. Yeni kod kitabındaki kod vektörlerden sıfır eğitme vektörüne sahip kod vektörü varsa, o kod vektörün yerine sınıflardaki en uzak vektörler yerleştirilerek toplam hata azaltılmaya çalışılmıştır. Güncelleme algoritması kullanıldığı zaman yaklaşık olarak %1 'in altında bozulma olmasına katşıJıJ
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most popular ( and well known ) vector quantization algorithm is the LBG algorithm. The Linde-Buzo-Gray algorithm is an iterative process. Implementation of LBG algorithm is more complex, then it takes too much time. There are highly correlation between the frames of the image sequences. In this research, instead of finding a new code book for each frames, the code book which founded from the first frames is used for the consecutive frames by using correlation between frames. For this, the LBG algorithm is applied the first frame, and this code book updated for consecutive frames. During the updating, additional training vectors in new frame is place the nearest code vector in the first code book and number of training vectors are calculated in each code vector. If any code vector has zero training vector, the total error is try to minimise by replacing code vector which has zero training vector the farthest vectors in the code vectors in the code book. By using the updating algorithm, applied time is decreasing ratio of 3.5:1 with about %1 distortion. Key Words Vector quantization Code vector Code book LBG algorithm Updating algorithm