Alüminyum hidroksit-sülfat asidi karışımının Porsuk çayı suyunun arıtılmasında alüminyum sülfata alternatif olarak kullanımının incelenmesi
Studies of the using the mixture of aluminium hydroxide-sulfade acid as an alternative to aluminium sulfade on refining the water of Porsuk stream
- Tez No: 96955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL AÇIKKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
IV ÖZET Alüminyum sülfat üretiminde kullanılan hammaddeler çok çeşitlidir. Bu hammaddelerin başlıcaları; demiri az olan boksitler ve alünitler, lösit türü mineraller, demirsiz kil ve kaolenler ile piritli ve alünitli şistlerdir.Aym zamanda alüminyum hidroksit - sülfat asidi karışımından da elde edilebilir. Bu çalışmada, alüminyum hidroksitin özellikleri incelenmiş, klasik ve aletli analiz yöntemleri ile Şaphane bölgesi alüminyum hidroksitin kimyasal bileşimi belirlenmiştir. Alüminyum hidroksit için termal bozunma çalışmaları yapılmış ve termal bozunma eğrisi çizilmiştir.Bu eğrilerin, DTA ve TGA eğrileri ile uyumu incelenmiştir. Laboratuar koşullarında alüminyum hidroksit - sülfat asidi karışımından elde edilen alüminyum sülfat çökeltisinin, şehir şebeke suyunun akar sulardan hazırlanmasında, alüminyum sülfata alternatif olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Raw materials which are used in the production of aluminium sulfate are various. Some of those raw materials are boxides with less iron, alunites, ores as a kind of locid, clay with no iron, caoelns and şists with alunite. At the same time, these can be obtained from the mixture of aluminium hydroxide and sulfate acid. In this study, the characteristics of aluminium hydroxide have been studied, chemical composition of Şaphane area aluminium hydroxide has been determinated by classic chemical and modern instrumental analyses methods. The thermal decomposition studies were made and thermal decomposition curves were drawn. The correlation between those curves, and DTA and TGA curves were searched. On preparing local water system from the rivers, as an alternative to aluminium sulfate, the availability of the aluminium sulfate precibitate, which is obtained from the mixture of aluminium hydroxideand sulfate acid in laboratory conditions, has been searched.