Üniversite öğrencilerinde tek başınalık deneyiminin incelenmesi
An examination of the solitude experience of university students
- Tez No: 969582
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BİLGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin tek başınalık deneyimini nasıl yaşadıklarını açıklamaktır. Çalışma, keşfedici sıralı desenli karma yöntemle yürütülmüştür. Araştırmanın nitel kısmı fenomenolojik desene dayalı olarak gerçekleştirilmiş ve 12 üniversite öğrencisiyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler tematik analizle çözümlenmiştir. Nitel çalışma sonucunda belirleyiciler, içsel motivasyon, aktiviteler ve sonuçlar olmak üzere dört tema ortaya çıkmıştır. Nitel bulgulardan yola çıkılarak geliştirilen“Tek Başınalık Deneyimi Ölçeği”nin geçerlilik ve güvenirliği açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ve güvenilirlik testleriyle sınanmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde üç farklı örneklem grubundan toplam 1062 öğrenciye ulaşılmıştır. Nicel kısımda veriler: Tek Başınalık Deneyimi Ölçeği, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ-21), Tek Başına Olmayı Tercih Etme Ölçeği, Kısa Duygusal Deneyim Ölçeği, Genel İyi Oluş Ölçeği Kısa Formu, UCLA Yalnızlık Ölçeği (ULS-8), Yaşam Doyumu Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Nicel kısımda 800 üniversite öğrencisinden alınan verilerin analizleri Pearson korelasyon katsayısı, ANOVA analizi ve yapısal eşitlik modeli ile yapılmıştır. Nicel bölümün bulgularında; olumsuz tek başınalığın negatif duygu durumunu, yalnızlığı ve depresyonu anlamlı düzeyde ve pozitif yönde yordadığı, olumlu tek başınalığın pozitif duygu durumunu, yaşam doyumunu ve genel iyi oluşu anlamlı düzeyde ve pozitif yönde yordadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca olumlu tek başınalık ve olumsuz tek başınalığın birlikte depresyon üzerindeki etkisinin sınandığı modelde olumlu tek başınalığın yalnızlığı anlamlı düzeyde ve negatif yönde yordadığı, olumsuz tek başınalığın ise yaşam doyumunu anlamlı düzeyde ve negatif yönde yordadığı bulunmuştur. Bulgular alan yazını ışığında tartışılmış ve üniversite öğrencilerine, araştırmacılara, psikolojik danışmanlara, politika yapıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore how university students experience solitude. The research was conducted using an exploratory sequential mixed methods design. The qualitative phase was based on a phenomenological approach and involved semi-structured interviews with 12 university students. The qualitative data were analyzed using thematic analysis, which revealed four main themes: determinants, intrinsic motivation, activities, and consequences. Based on the qualitative findings, the“Solitude Experience Scale”was developed and its validity and reliability were tested through exploratory and confirmatory factor analyses as well as reliability tests. During the scale development process, data were collected from a total of 1062 students across three different sample groups. In the quantitative phase, data were collected using the Solitude Experience Scale, DASS-21, Preference for Solitude Scale, Brıef Emotıonal Experıence Scale, Short Version of the Scales of General Well-Being, UCLA Loneliness Scale (ULS-8), Satisfaction with Life Scale and Personal Information Form. The quantitative data, collected from 800 university students, were analyzed using Pearson correlation coefficients, ANOVA, and structural equation modeling. The results showed that negative solitude significantly and positively predicted negative affect, loneliness, and depression, while positive solitude significantly and positively predicted positive affect, life satisfaction, and overall well-being. Additionally, in a model testing the combined effects of positive and negative solitude on depression, positive solitude significantly and negatively predicted loneliness, whereas negative solitude significantly and negatively predicted life satisfaction. The findings were discussed in light of the existing literature, and recommendations were offered for university students, researchers, psychological counselors, and policymakers.