Türkiye ve Hollanda'nın kimya öğretmenliği programlarında sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin analizi ve karşılaştırılması
Analysis and comparison of Türkiye and the Netherlands chemistry training program in terms of sustainable development goals
  1. Tez No: 969584
  2. Yazar: RUKİYE TURAN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Eğitim ve Öğretim, Chemistry, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kimya öğretmeni yetiştirme programlarının Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) doğrultusunda, sosyal, çevresel ve ekonomik boyutlara odaklanılarak oluşturulan temalar üzerinden değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Türkiye ve Hollanda kimya öğretmeni yetiştirme programları karşılaştırmalı perspektifle incelenmiş; Hacettepe Üniversitesi ile Hogeschool Utrecht Üniversitesi programları özelinde SKH entegrasyonları analiz edilmiştir. Bulgular, her iki programın da SKH'lere yer verdiğini, ancak farklı vurgularla yaklaştığını göstermektedir. Türkiye programında SKH 4 (Nitelikli Eğitim) öne çıkarken, Hollanda programı da benzer şekilde SKH 4'e odaklanmakta, buna ek olarak SKH 9 (Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı)'ya da yer vererek daha geniş bir SKH dağılımı sergilemektedir. Literatürdeki çalışmalarla uyumlu olarak, bu analiz, her iki programın da sürdürülebilir kalkınmanın sosyal, çevresel ve ekonomik boyutlarını daha dengeli bir şekilde entegre etmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Türkiye programının çevresel ve ekonomik temaları güçlendirmesi, Hollanda programının ise sosyal boyutun yanı sıra bu boyutlara da odaklanması önerilmektedir. Sonuç olarak, kimya öğretmeni yetiştirme programları, SKH'leri uygulamaya yönelik beceriler ve gerçek dünya örnekleriyle destekleyerek daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate chemistry teacher education programs in accordance with the Sustainable Development Goals (SDGs), through themes constructed by focusing on social, environmental, and economic dimensions. In this direction, the chemistry teacher education programs of Turkey and the Netherlands were examined from a comparative perspective, and the integration of the SDGs was analyzed specifically within the programs of Hacettepe University and Hogeschool Utrecht University. The findings show that both programs include the SDGs, but approach them with different emphases. While the Turkish program highlights SDG 4 (Quality Education), the Dutch program similarly focuses on SDG 4 and additionally addresses SDG 9 (Industry, Innovation and Infrastructure), thereby demonstrating a broader distribution of SDGs. Consistent with the literature, this analysis reveals that both programs need to integrate the social, environmental, and economic dimensions of sustainable development in a more balanced manner. It is recommended that the Turkish program strengthen its focus on environmental and economic themes, while the Dutch program, in addition to its strong emphasis on the social dimension, should also give more attention to these areas. In conclusion, chemistry teacher education programs can contribute to a more sustainable future by equipping future teachers with the skills to implement the SDGs and supporting this with real-world examples.