Bruksizmin temporomandibular eklem disfonksiyonlu bireylerde çiğneme kas aktivitesi, kas mekanik özellikleri ve basınç ağrı eşiğine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Bruxism on masticatory muscle activity, muscle mechani̇cal properties, and pressure pain threshold in individuals with temporomandibular joint dysfunction
- Tez No: 969585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, temporomandibular eklem disfonksiyonu (TMED) olan bruksizmli ve bruksizmsiz bireylerde çiğneme kas aktivitesi, orofasial kasların mekanik özellikleri, basınç ağrı eşiği, oral parafonksiyonel davranışlar, depresyon, anksiyete ve ağrı şiddeti arasındaki ilişkileri karşılaştırmayı amaçladı. Toplam 83 TMED'li birey (45 bruksizmli, 38 bruksizmsiz) değerlendirildi. TMED şiddeti Fonseca Anamnestik İndeksi (FAİ), bruksizm varlığı kişi beyanı esas alınarak, kas aktivitesi yüzeyel elektromiyografi, kas mekanik özellikleri myotonometre, basınç ağrı eşiği algometre, parafonksiyonel davranışlar Ağız Alışkanlıkları Kontrol Listesi, depresyon düzeyi Hasta Sağlık Anketi – 4, anksiyete düzeyi Yaygın Anksiyete Bozukluğu Ölçeği- 7 ve ağrı şiddeti Derecelendirilmiş Kronik Ağrı Skalası ile değerlendirildi. Ölçümler aynı gün ve belirli dinlenme aralıkları ile yapıldı. Bruksizmli grupta TMED şiddeti (p<0,001), masseter (p=0,041) ve temporalis anterior (p=0.046) kaslarında basınç ağrı eşiği, parafonksiyonel davranışlar (p=0,002) ile anksiyete (p=0,003) ve depresyon (p=0,006) skorları daha yüksekti. Bruksizmli grupta masseter (p=0,003) ve SKM (p= 0,022) kasının elastisitesi daha yüksekti. Bruksizmsiz bireylerde sağ masseter kasının yorgunluk değeri (p=0,043) ve kasın aktivite başlangıç frekans değeri (p=0,011) daha yüksekti. Bruksizmsizlerde masseter kas tonusu (p=0,012) ve sertliği (p=0,002) daha fazlaydı. Bruksizmsiz grupta temporalis anterior kas elastisitesi de daha fazlaydı (p=0,010). Maksimum istemli kas kontraksiyonu değerleri gruplar arasında benzerdi (p>0,05). Bulgular, bruksizmin TMED'li bireylerde çene fonksiyonlarını ve psikolojik durumu etkileyebileceğini, TMED'in çok faktörlü doğasının anlaşılmasına katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the relationships between masticatory muscle activity, mechanical properties of orofacial muscles, pressure pain threshold, oral parafunctional behaviors, depression, anxiety, and pain intensity in individuals with temporomandibular joint dysfunction (TMD) who have bruxism and those without bruxism. A total of 83 individuals with TMJOD (45 with bruxism, 38 without bruxism) were evaluated. TMD severity was assessed using the Fonseca Anamnestic Index (FAI), the presence of bruxism was based on self-report, muscle activity was measured using surface electromyography, muscle mechanical properties were measured using a myotonometer, pressure pain threshold was measured using an algometer, parafunctional behaviors were assessed using the Oral Habits Checklist, depression level was measured using the Patient Health Questionnaire – 4, anxiety level with the Generalized Anxiety Disorder Scale, and pain intensity with the Chronic Pain Rating Scale. Measurements were taken on the same day and at specific rest intervals. In the bruxism group, TMED severity (p<0.001), pressure pain threshold in the masseter (p=0.041) and anterior temporalis (p=0.046) muscles, parafunctional behaviors (p=0.002), anxiety (p=0.003), and depression (p=0.006) scores were higher. In the bruxism group, the elasticity of the masseter (p=0.003) and SKM (p=0.022) muscles was higher. In non-bruxers, the fatigue value of the right masseter muscle (p=0.043) and the muscle's activity onset frequency value (p=0.011) were higher. In non-bruxers, masseter muscle tone (p=0.012) and stiffness (p=0.002) were higher. Elasticity of the anterior temporalis muscle was also higher in the non-bruxer group (p=0.010). Maximum voluntary muscle contraction values were similar between groups (p>0.05). The findings suggest that bruxism may affect jaw function and psychological status in individuals with TMD, contributing to the understanding of the multifactorial nature of TMD.