Güneş enerjisi santrali tasarım programları ve yapay zeka yardımıyla üretim tahminlerinin gerçek üretim değerleri ile karşılaştırılması: çivril örneği
Comparison of production estimates with actual production values using solar power plant design programs and artificial intelligence assistance: Civril example
- Tez No: 969607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF DEMİRÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
Özet
Güneş enerji sistemleri, erişilebilirlik ve uygun maliyetiyle ulusal pazarda öne çıkarak yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Kurulumdan önce, sistem gücü ve bölgenin coğrafi verileri simülasyon yazılımlarında işlenerek yıllık üretim tahminleri yapılır. Ancak bu yazılımlar, veri güncelliğini koruyamaması ve santral kayıplarını hesaba katmaması nedeniyle tahminlerde sapmalar yaşatabilir. Bu durumda yapay zeka modelleri devreye girerek daha doğru üretim tahminleri sağlayabilir. Makine öğrenmesi ve derin öğrenme yöntemleriyle meteorolojik verilerin yapay zeka tarafından işlenmesi, tahmin performansını artırmaktadır. Bu tezde ekstrem gradyan artırma (XGBoost), destek vektör regresyonu (SVR), çok katmanlı algılayıcı (MLP) ve uzun kısa süreli bellek (LSTM) modelleri kullanılarak fotovoltaik (FV) sistemlerin elektrik üretim tahminleri analiz edilmiş; elde edilen sonuçlar, PVSOL ve PVSYST gibi yaygın simülasyon yazılımlarıyla karşılaştırılmıştır. Gerçek üretim verileriyle yapılan değerlendirmeler, MLP ve XGBoost modellerinin düşük hata oranları ve yüksek doğruluk katsayısıyla daha güvenilir sonuçlar sunduğunu göstermiştir. Makine öğrenmesi yöntemleri, çevresel değişkenlere duyarlılığı sayesinde saha koşullarına daha uygun tahminler yaparken, PVSOL ve PVSYST yazılımlarının %2-10 arası sapma ile çalıştığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, yapay zeka yöntemlerinin daha doğru üretim tahminleri için etkin bir alternatif olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Solar energy systems attract the attention of investors by standing out in the national market with their accessibility and cost-effectiveness. Prior to installation, the system power and geographic data of the region are processed in simulation software to make annual production estimates. However, these software may cause deviations in the estimates due to the fact that they cannot keep the data up-to-date and do not take into account the power plant losses. In this case, AI models can step in and provide more accurate production forecasts. Processing of meteorological data by artificial intelligence with machine learning and deep learning methods increases forecast performance. In this thesis, electricity production estimates of photovoltaic (PV) systems were analyzed using extreme gradient augmentation (XGBoost), support vector regression (SVR), multilayer perceptron (MLP) and long short-term memory (LSTM) models. The results obtained were compared with common simulation software such as PVSOL and PVSYST. Evaluations with actual production data have shown that the MLP and XGBoost models offer more reliable results with low error rates and a high coefficient of accuracy. While machine learning methods make predictions that are more suitable for field conditions thanks to their sensitivity to environmental variables, it has been determined that PVSOL and PVSYST software work with a deviation of 2-10%. These findings reveal that artificial intelligence methods are an effective alternative for more accurate production predictions.