Öğrenme güçlüğü olan öğrencilerde fonolojik farkındalık temelli müdahale programının okuma performansına ve tutumuna etkisi
The effect of a phonological awareness-based intervention program on the reading performance and attitudes of students with learning disabilities
  1. Tez No: 969608
  2. Yazar: FADİME AKGÜL ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU AKTÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Alfabetik Tabletlerle Fonolojik Farkındalık Programı'nın (ALTAFON) okuma güçlüğü yaşayan dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma performanslarına, okuma performanslarının kalıcılığına ve okumaya yönelik tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada yarı deneysel desenlerden eşleştirilmiş kontrol gruplu ön test-son test deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 4'ü deney, 4'ü kontrol grubunda olmak üzere toplam 8 öğrenci ile bu öğrencilerin anneleri, sınıf öğretmenleri ve özel eğitim öğretmenleri oluşturmuştur. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Deney grubundaki öğrencilere, 10 hafta boyunca haftada üç gün bireysel olarak ALTAFON Programı uygulanmıştır. Müdahalede kelime, hece ve ses birimi farkındalığına yönelik görevler, morfolojik çeşitlilik içeren kelime listeleri ve harf tabletleri aracılığıyla sunulmuştur. Program, doğrudan öğretim ve çoklu duyusal öğrenme ilkelerine dayalı olarak hazırlanmıştır. Veri toplama araçları arasında bilgi formu, anlamlı sözcük listeleri, Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formları yer almıştır. Verilerin analizinde, okuma performansı ve kalıcılığına dair çizgi grafiklerine işlenen veriler için grafiksel analiz, yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler için içerik analizi ve okumaya dair tutum ölçeklerinden erişilen veriler için betimsel analiz kullanılmıştır. Bulgular, ALTAFON Programının okuma performansını arttırmada, bu performansın kalıcılığını sağlamada ve okuma tutumunu iyileştirmekte etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the Phonological Awareness Program with Alphabetic Tablets (ALTAFON) on the reading performances, permanence of reading performances and attitudes towards reading of fourth grade students with reading difficulties was examined. A paired control group pretest-posttest design was used in the study. The participants of the study consisted of 8 students (4 in the experimental group and 4 in the control group), their mothers, classroom teachers and special education teachers. Participants were determined by criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods. The students in the experimental group received the ALTAFON Program individually three days a week for 10 weeks. In the intervention, tasks for word, syllable and phoneme awareness were presented through morphologically diverse word lists and letter tablets. The program was prepared based on the principles of direct instruction and multisensory learning. Data collection tools included an information form, meaningful word lists, Attitudes Toward Reading Scale and semi-structured interview forms. In the analysis of the data, graphical analysis was used for the data processed in the line graphs on reading performance and permanence, content analysis was used for the data obtained from semi-structured interviews, and descriptive analysis was used for the data obtained from the reading attitude scales. Findings revealed that the ALTAFON Program was used to improve reading performance.