Kamu ve özel üniversitelerde öğrenci tüketiciliğinin incelenmesi: Bir karma yöntem çalışması
Investigation of student consumerism in public and private universities: A mixed method study
  1. Tez No: 969606
  2. Yazar: ARZU KIRATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN DEMİRKASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, öğrenci tüketiciliği olgusunun kamu üniversiteleri ve özel üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin görüşlerine göre çok boyutlu olarak incelenmesi amaçlamıştır. Öğrenci tüketiciliği kavramı, öğrencilerin üniversite ile olan ilişkilerini müşteri-hizmet sağlayıcı olarak inşa etmeleri, eğitim hizmetini kaliteli ve yenilikçi nitelikte ele almaları, ayrıcalıklar elde etmeleri ve istihdam fırsatlarına kolaylıkla erişmelerini ifade etmektedir. Araştırma, keşfedici sıralı karma desen ile tasarlanmış ve yürütülmüştür. Bu kapsamda nitel araştırma yönteminin kullanıldığı ilk aşamada kamu üniversiteleri ve özel üniversitelerde görev yapmakta olan öğretim elemanları ve öğrenim görmekte olan öğrencilerle görüşmeler yapılmış; elde edilen nitel veriler üzerinde tematik analiz gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada, bu görüşmelere dayalı olarak öğrenci tüketiciliği algısını ölçmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirilmiştir. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu ikinci aşamada geliştirilen ölçeğin geçerlik ve güvenilirlik testleri yapıldıktan sonra, öğrenci tüketiciliğinin dört temel boyut üzerinde yükselen bir yapı olduğu ortaya çıkmıştır: Müşteri algısı, hizmette kalite beklentisi, ayrıcalık beklentisi ve kariyer odaklılık. Nicel yöntemle yürütülen üçüncü aşamada ise, öğrenci tüketiciliğinin çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Sonuç olarak, mevcut çalışmanın, Türkiye bağlamına özgü şekilde kamu üniversiteleri ve özel üniversitelerde öğrenci tüketiciliği kavramının anlaşılmasına kuramsal ve ampirik katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the student consumerism phenomenon in a multidimensional manner according to the views of students at public and private universities. The concept of student consumerism refers to students constructing their relationships with the university as customer-service providers, receiving quality and innovative educational services, gaining privileges and easily accessing employment opportunities. The study was designed and conducted with an Exploratory Sequential Mixed Design. In this context, in the first stage of the study the qualitative research method was used, interviews were conducted with academicians and students studying at public and private universities; thematic analysis was performed on the obtained qualitative data. In the second stage, a valid and reliable scale was developed to measure student consumerism based on the interviews. After the validity and reliability tests of the scale developed in the second stage where the quantitative research method was used, it was revealed that student consumerism is a structure rising on four basic dimensions: Customer perception, expectation of quality in service, expectation of entitlement and career orientation. In the third stage, which was carried out with the quantitative method, it was found out that student consumerism showed significant differences according to various demographic variables. As a result, the current study is expected to contribute theoretically and empirically to the understanding of the concept of student consumerism in public and private universities in a way specific to the Turkish context.