Arterıa maxillarıs ve segmentlerinin üç boyutlu BT anjiyografi ile topografik olarak incelenmesi
Topographic examination of maxillary artery and its segments with three-dimensional CT angiography
- Tez No: 969619
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜYÜKMUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-İ Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
Özet
Arteria maxillaris, gl. parotidea'nın derininde, collum mandibulae seviyesinde a.carotis externa'nın devamı olarak seyreden terminal dalıdır. Collum mandibulae seviyesinden fossa pterygopalatina'ya kadar uzanır ve çok sayıda dal verir. Arteria maxillaris'in parçaları, dalları ve dağıldığı bölgelerin anatomisi önemlidir. Bu çalışma ile a. maxillaris'in segmentleri, topografik ilişkileri, varyasyonları, önemli kemik noktalara olan uzaklıkları, belirli noktalardaki çapı ile derinliğinin üç boyutlu BT anjiyografi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen verilerle çene bölgesine yapılacak cerrahi işlemler sırasında oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada 18 ile 65 yaş arası 60 erkek, 60 kadın olmak üzere toplam 120 bireyin bilateral a.maxillaris'i değerlendirilmiştir. Olguları Fuji PACS'tan Syngo.via (software version syngo.via VB30A_HF06, Siemens, Germany) iş istasyonunda, BT anjiyografi görüntüleri üzerinden a. maxillaris'e ait çeşitli parametreler değerlendirilmiştir. A. maxillaris'in başlangıç noktasından caput mandibulae, angulus mandibulae, incisura mandibulae, processus coronoideus, ramus mandibulae'nın arka kenarına, proc. mastoideus, arcus zygomaticus, C2 vertebra'nın proc. transversus'u ve porus acusticus externus'a olan mesafeler ölçülmüştür. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, bu mesafeler açısından sağ ve sol taraflar arasında ve cinsiyetler arasında anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir (p<0,001). A. maxillaris'in çap ve derinlik ölçümlerinde sağ ve sol taraflar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmıştır (p<0,001). Toplam 240 a. maxillaris örneği incelenmiştir. Bu örneklerin 122'sinin C1 vertebra seviyesinde, 107'sinin C1 vertebra seviyesinin üstünde, 11'inin ise C1 ile C2 vertebralar arasındaki seviyede a.carotis externa'dan ayrıldığı belirlenmiştir. Ayrıca, a. maxillaris'in m. pterygoideus lateralis ile olan ilişkisi değerlendirildiğinde; 98 arterin kasın medial kısmından, 138 arterin lateral kısmından geçtiği; 4 arterin ise doğrudan kasın içinden seyrettiği tespit edilmiştir. A. maxillaris'in uygulama yapılan bölgelerdeki anatomisinin bilinmesinin oral ve maksillofasiyal cerrahilerde, temporomandibular eklem cerrahilerinde, mandibular kırıkların onarımlarında oluşan ve oluşabilecek vasküler komplikasyonların önlenmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The maxillary artery originates as a terminal branch of the external carotid artery, located deep to the parotid gland at the level of the neck of the mandible. From its origin, it courses toward the pterygopalatine fossa, giving off multiple branches along its path. The anatomical course, segmentation, and relationships of this artery with surrounding structures are critically important in clinical and surgical practice especially in procedures involving the face, jaw, and skull base. In this study, the segments, topographical relationships, variations, distances to specific anatomical landmarks, and diameter and depth measurements of the a. maxillaris were evaluated using three-dimensional computed tomography angiography (3D-CTA). These findings aim to support safe surgical planning and reduce vascular complications, particularly in maxillofacial and skull base surgeries. A total of 120 individuals (60 males and 60 females) aged between 18 and 65 years were included in the study. Bilateral maxillary arteries were examined. CT angiographic data were obtained through Fuji PACS and analyzed using the Syngo.via VB30A_HF06 software (Siemens, Germany). Measurements were taken from the origin of the maxillary artery to the head of the mandible, mandibular angle, mandibular notch, coronoid process, posterior border of the ramus of mandible, mastoid process, zygomatic arch, transverse process of the C2 vertebra, and the external acoustic meatus. Statistically significant differences were found between the right and left sides, as well as between sexes (p < 0.001). In terms of diameter and depth measurements of the maxillary artery, statistically significant differences were also observed between the right and left sides (p < 0.001). Among the 240 arteries analyzed, 122 originated at the level of the C1 vertebra, 107 above the level of C1, and 11 between the levels of C1 and C2. Regarding their relationship to the lateral pterygoid muscle, 98 arteries passed medially, 138 laterally, and 4 arteries were found to pass through the muscle. It is thought that knowing the anatomy of the maxillary artery in the application areas will contribute to the prevention of vascular complications that occur and may occur in oral and maxillofacial surgeries, temporomandibular joint surgeries, and repairs of mandibular fractures.