Üreme çağındaki kadınların menstrual kaba ilişkin bilgi, tutum ve davranışlarında cinsel aktivite belirleyicisinin incelenmesi
Investigation of the determinants of sexual activity in the knowledge, attitudes and behaviors of women of reproductive age regarding the month
  1. Tez No: 969618
  2. Yazar: CEYDA EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN AYDIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Veri toplama araçları araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu (8 soru), Genital Hijyen Alışkanlıkları Formu (8 soru), Menstrual Kap Formu (10 soru) ve Menstrual Kap ve Cinsel Aktivite Belirleyici Formu (11 soru) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile yapılmış olup, verilerin normal dağılıma uygun olmadığı belirlenmiştir. Bu nedenle sürekli değişkenler ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler ile, kategorik değişkenler ise frekans ve yüzde ile ifade edilmiştir. Karşılaştırmalar Ki kare testi ile yapılmış ve anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Data collection tools were a Personal Information Form (8 questions), a Genital Hygiene Habits Form (8 questions), a Menstrual Cup Form (10 questions), and a Menstrual Cup and Sexual Activity Identifier Form (11 questions) prepared by the researcher. Data analysis was conducted using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences), and it was determined that the data were not normally distributed. Therefore, continuous variables were expressed using mean, standard deviation, minimum, and maximum values, and categorical variables were expressed using frequency and percentage. Comparisons were made using the chi-square test, and significance was accepted at p<0.05.