Sporda gözlemsel kolektif yeterlilik: Elit basketbol oyuncuları üzerine bir araştırma
Observational collective efficacy in sports: A study on elite basketball players
  1. Tez No: 969621
  2. Yazar: HATİCE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÖNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, elit düzeyde basketbol oynayan sporcuların gözlemsel kolektif yeterlik düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin cinsiyet, yaş, lig düzeyi, spor yılı ve millilik durumu gibi değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüş olup 2024-2025 sezonunda Türkiye'de aktif olarak oynayan 201 elit basketbolcu (109 kadın, 92 erkek) örnekleme dahil edilmiştir. Veriler, demografik bilgi formu ve Sporda Gözlemsel Kolektif Yeterlik Ölçeği (OCESS) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde parametrik olmayan testler (Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H ve Spearman's rho korelasyon analizi) kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, yaş ve lig düzeyinin kolektif yeterlik algısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkileri bulunmuştur (p <0.05). 31 yaş ve üzeri sporcular ile Basketbol Süper Ligi'nde oynayan sporcuların kolektif yeterlik düzeyleri daha yüksektir. Cinsiyet, millilik durumu ve spor yılı değişkenlerine göre anlamlı fark saptanmamıştır, ancak deneyim süresi ile yeterlik düzeyi arasında pozitif yönlü ilişkiler gözlemlenmiştir. Kolektif yeterlik algısının bazı demografik ve sportif değişkenlerden anlamlı şekilde etkilendiği; ancak bu ilişkinin çok boyutlu ve karmaşık bir yapıya sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, liderlik, takım yapısı, sosyal etkileşim gibi etmenler dikkate alınarak daha derinlemesine çalışmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the observational collective efficacy levels of elite basketball players and to examine whether these levels differ based on gender, age, league level, years of sport experience, and national team participation. The study was conducted using a correlational survey design. The sample consisted of 201 elite basketball players (109 females, 92 males) actively competing in various Turkish leagues during the 2024–2025 season. Data were collected via a demographic information form and the Observational Collective Efficacy Scale for Sports (OCESS). Non-parametric statistical tests including Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, and Spearman's rho correlation were employed for data analysis. The findings revealed statistically significant differences in collective efficacy scores based on age and league level (p <0.05). Players aged 31 and above and those competing in the Turkish Basketball Super League reported higher collective efficacy. No significant differences were found based on gender, national team status, or years of experience; however, positive correlations were observed between collective efficacy and age as well as experience. Collective efficacy perceptions among elite basketball players are significantly influenced by certain demographic and sport-specific variables. However, the nature of these relationships is complex and multidimensional, suggesting the need for further studies that consider additional psychosocial factors sucu as leadership, team structure, and social dynamics.