Biomimicry in design publications: A thematic analysis of content in Wallpaper magazine
Tasarım yayınlarında biyomimikri: Wallpaper dergisi'ndeki içeriklerin tematik analizi
  1. Tez No: 969640
  2. Yazar: PELDA SEVGİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR EMGİN ŞAVK, DOÇ. DR. ALTUĞ KASALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Doğa, tasarım için uzun zamandır güçlü bir ilham kaynağı olmuştur ve biyomimikri, insan ihtiyaçlarını karşılamak için doğada var olan örüntü ve sistemlerden yararlanan ileriye dönük bir yaklaşım sunmaktadır. Bu tez, Wallpaper dergisinde biyomimikrinin nasıl temsil edildiğini tasarım odaklı makaleler üzerinde yapılan tematik bir analiz yoluyla incelemektedir. Çalışma materyali,“biomimicry”,“biomimetic”,“bio-inspired”ve“biologically inspired design”gibi anahtar kelimelerin kullanıldığı bir tarama ile seçilmiştir. Analiz sonucunda üç tekrar eden tema belirlenmiştir: ekolojik farkındalık, doğadan türetilmiş biçimler ve üretim teknikleri. Sürdürülebilirlik, makaleler boyunca sürekli olarak öne çıkan bir kaygı olarak görülmüş ve biyomimikri çevresel açıdan sorumlu çözümler için bir yol olarak konumlandırılmıştır. Ele alınan tasarımların birçoğu, doğal geometrileri yansıtan organik ve akıcı biçimler benimsemiştir. 3D baskı, CNC kesim ve robotik üretim gibi ileri dijital araçlar yaygın olarak kullanılırken, geleneksel zanaat temelli yöntemler de anlamlı bir rol oynamıştır. Bu çalışma, biyomimikri içeren örnek olayları analiz ederek doğadan ilham alan tasarım uygulamalarını geliştirmeye yönelik bilgi birikimine katkı sağlamakta ve Wallpaper dergisinin derinlemesine bir incelemesi yoluyla değerli içgörüler sunmaktadır. Genel olarak bulgular, Wallpaper dergisinin biyomimikriyi hem görsel bir dil hem de yenilikçi bir yöntem olarak sunduğunu ve bunu sürdürülebilir tasarım ve malzeme deneyselliği üzerine güncel tartışmalarla yakından ilişkilendirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Nature has long served as a rich source of inspiration for design, and biomimicry offers a forward-thinking approach to addressing human needs by drawing on patterns and systems found in the natural world. This thesis explores how biomimicry is represented in Wallpaper magazine through a thematic analysis of design-focused articles. The material was selected using a keyword search that included variations such as“biomimicry,”“biomimetic,”“bio-inspired,”and“biologically inspired design.”The analysis revealed three recurring themes: ecological consciousness, nature-derived forms, and production techniques. Across the articles, sustainability consistently appeared as a key concern, positioning biomimicry as a pathway to environmentally responsible solutions. Many of the featured designs adopted organic, flowing forms that echoed natural geometries. While advanced digital tools like 3D printing, CNC cutting, and robotic fabrication were commonly used, traditional craft-based methods also played a meaningful role. The study ultimately contributes to the growing body of knowledge on advancing nature-inspired design practices by analysing case studies involving biomimicry and offers valuable insights and perspectives from an in-depth review of Wallpaper magazine. Overall, the study shows that Wallpaper magazine presents biomimicry as both a visual language and a method of innovation, closely tied to current debates around sustainable design and material experimentation.