Microfluidic Integration of Radiation Detectors for On-Chip Spectroscopy in Liquid Isotope Identification for Nuclear Applications
Nükleer Uygulamalar için Sıvı İzotop Tanımlamasında Çip Üzerinde Spektroskopi için Radyasyon Dedektörlerinin Mikroakışkan Entegrasyonu
- Tez No: 969639
- Danışmanlar: DR. SAMADHAN BHAULAL PATİL, DR. CHRISTIAN AAEN DIGET, DR. MARK ANDREW POST
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Unıversıty Of York
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Ana Bilim Dalı
Özet
Hedefe Yönelik Alfa Tedavisi (TAT), özellikle ²²⁵Ac ile, nükleer tıp alanında önemli bir potansiyel göstermektedir. Bununla birlikte, alfa kaynaklarının sıvı fazda analizi, örnek ortamının korozif yapısı, parçacık menzilinin sınırlı olması ve dedektör entegrasyonu ile kimyasal dayanımındaki güçlükler nedeniyle zorluğunu korumaktadır. Ayrıca ²²⁵Ac'in nihai kullanıcıya ulaştırılmadan önce, tercihen bakım noktasına yakın bir yerde, nicel analizine ihtiyaç vardır. Bu tez, bu zorlukları ele almak amacıyla, sıvı radyoizotopların çip-üstü alfa spektroskopisi için silikon dedektörlerle entegre taşınabilir ve kullanıcı dostu mikroakışkan sistemlerin geliştirilmesini sunar. İki tip mikroakışkan sistem geliştirilmiştir: yüksek kimyasal dayanım için PTFE tabanlı cihazlar ve geliştirilmiş sızdırmazlık ile kolay üretim için PDMS tabanlı hibrit cihazlar. Her iki sistem de, farklı kanal derinlikleri ve dedektör pasivasyon koşulları altında sıvı fazda ²⁴¹Am, ⁹⁰Sr ve ²²⁵Ac (²²⁷Ac karışımları dâhil) ile test edilmiştir. PTFE kaplamaları ve kanal geometrisinden kaynaklanan spektral kaymalar analiz edilmiş ve cihazların hava ve vakum koşullarındaki performansları karşılaştırılmıştır. Spektroskopik veriler, PDMS tabanlı cihazların sıvıyı sınırlamada daha etkili olduğunu ve daha net enerji ayırımı sağladığını göstermiştir. GEANT4 tabanlı Monte Carlo ve SRIM simülasyonları, enerji kayıpları ve durdurma gücünü modelleyerek deneysel sonuçları desteklemiştir. Ayrıca, ²²⁵Ac kız izotoplarının (²¹³Po, ²¹⁷At, ²²¹Fr) aktivite profillerini çıkarmak için spektral kenar yüksekliklerinin nicel analizi yapılmış ve yükseklik ile durdurma gücü arasındaki ters ilişki doğrulanmıştır. Dekontaminasyon verimlilik testleri, PDMS sistemlerinin üstün yıkanabilirliğini teyit etmiştir. Bu çalışma, sıvı radyoizotop analizine yönelik kompakt, kimyasal olarak sağlam ve spektroskopik açıdan yetkin taşınabilir bir platform göstererek nükleer enstrümantasyona katkıda bulunmaktadır. Sistem, özellikle gerçek zamanlı izleme ve kontaminasyon kontrolünün gerekli olduğu radyokimyasal üretim süreçlerine entegre edilebilecek miniaturize kalite kontrol iş akışları için güçlü bir potansiyel sunmaktadır. Nükleer tıp dışındaki alanlarda da, radyoizotop ayrımı, izotop üretimi izlemesi, çevresel radyokimyasal analiz ve nükleer tesis sökümü gibi—sert kimyasal koşullar ile doğru spektral verilerin gerekli olduğu—uygulamalara uyarlanabilir.Is this conversation helpful so far?
Özet (Çeviri)
Targeted Alpha Therapy (TAT), particularly with ²²⁵Ac, shows considerable potential in the field of nuclear medicine. However, liquid phase analysis of alpha sources remains challenging due to the corrosive nature of the sample environment, limited particle range and difficulties in detector integration and chemical resistance. There is also a need for quantitative analysis of ²²⁵Ac prior to its delivery to the end user, preferably near the point of care. This thesis presents the development of portable and user-friendly microfluidic systems integrated with silicon detectors for on-chip alpha spectroscopy of liquid radionuclides, aiming to address these challenges. Two types of microfluidic systems have been developed: PTFE-based devices for high chemical resistance and PDMS-based hybrid devices for improved sealing and ease of fabrication. Both systems were tested with ²⁴¹Am, ⁹⁰Sr, and ²²⁵Ac (including ²²⁷Ac mixtures) in liquid under different channel depths and detector passivation conditions. Spectral shifts due to PTFE coatings and channel geometry were analysed and the performance of the devices in air and vacuum was compared. Spectroscopic data showed that PDMS-based devices were more effective at confining fluid and provided clearer energy discrimination. GEANT4-based Monte Carlo and SRIM simulations supported the experimental results by modelling energy losses and stopping power. Furthermore, quantitative analysis of spectral edge heights was performed to extract activity profiles of ²²⁵Ac daughter isotopes (²¹³Po, ²¹⁷At, ²²¹Fr), validating the inverse correlation between height and stopping power. Decontamination efficiency tests confirmed the superior flushability of PDMS systems. This research contributes to nuclear instrumentation by demonstrating a compact, chemically robust and spectroscopically capable portable platform for liquid radioisotope analysis. The system shows strong potential for integration into miniaturised quality control workflows, particularly within radiochemical production where real-time monitoring and contamination control is required. Beyond nuclear medicine, it can be adapted for radionuclide separation, isotope production monitoring, environmental radiochemical analysis, and nuclear decommissioning where harsh chemical conditions and accurate spectral data are essential.