Hasan Fehmi'nin Şerh-i Kaside-i Bürde'si (1-104) inceleme-metin
Hasan Fehmi's commentary on the Qasida-i Burde (1-104) review-text
  1. Tez No: 969668
  2. Yazar: ZEYNEP ELÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YENİKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
İlk defa Arap edebiyatında karşımıza çıkan kaside nazım şekli, Fars ve Türk edebiyatına da geçmiştir. Peygamber efendimizi övmek maksadıyla farklı dillerde yazılan eserlere ulaşmak mümkündür. Bu eserler, şarihler tarafından şerh edilerek insanların faydalanması için kaleme alınmıştır. Yüzyıllar içerisinde dilde yenileşme hareketlerinden dolayı insanların bu yazıları okuması güçleşmiştir. Bu yüzden dil uzmanları tarafından kendi kullandıkları alfabeyle günümüze eski dönem metinlerinin aktarılması önem arz etmektedir. Bu tez, el-Bûsîrî'nin Arapça yazmış oduğu Kasîde-i Bürde'yi tercüme ve şerh eden Hasan Fehmi'nin Osmanlıca telif ettiği Şerh-i Kasîde-i Bürde adlı eserinin 1-104 sayfaları arasının çeviri yazı ve sözlüğünden oluşmaktadır. Çalışmamız dört bölümdür. Tezin ilk bölümü olan giriş bölümünde Bûsîrî'nin hayatı, eserleri ve Kasîde-i Bürde'sine yapılan tercüme ve şerhler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Hasan Fehmi'nin hayatı ve eserlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölüm asıl bölümdür ve metnin çeviri yazı Türkçesi, sözlüğü hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde çalışmadan elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The form of qasida verse, which first appeared in Arabic literature, also passed into Persian and Turkish literature. It is possible to find works written in various languages in praise of the Prophet Muhammad. These works were annotated by commentators and written for the benefit of the public. Over the centuries, linguistic innovations have made these texts difficult for people to read. Therefore, it is crucial for linguists to transmit ancient texts to the present day in their own alphabet. This thesis consists of the transcription and glossary of pages 1-104 of Hasan Fehmi's work, Şerh-i Qasida-i Bürde, which was compiled in Ottoman Turkish by Hasan Fehmi, who translated and annotated al-Busiri's Arabic Qasida-i Bürde. The study is divided into four sections. The first section, the introduction, provides information about al-Busiri's life, works, and the translations and annotations of al-Busiri's Qasida-i Bürde. The second section covers Hasan Fehmi's life and works. The third section, the main section, provides information about the text's transcription in Turkish and its glossary. The fourth section evaluates the results of the study.