Çift aktif köprülü DA-DA dönüştürücü tasarımı ve metasezgisel algoritmalarla optimizasyon tabanlı denetimi
Dual active bridge DC-DC converter design and optimization-based control using metaheuristic algorithms
  1. Tez No: 969667
  2. Yazar: EMİRHAN YETER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA DANAYİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, çift yönlü çift aktif köprülü (DAB) DA-DA dönüştürücünün kontrol performansını artırmaya yönelik kapsamlı bir modelleme, analiz ve optimizasyon süreci gerçekleştirilmiştir. Günümüzde, elektrikli araçların (EA) hızlı şarj altyapısında DAB dönüştürücüler, çift yönlü enerji aktarımı ve izolasyon gibi avantajlarıyla önemli rol oynamaktadır. Bu bağlamda, DAB kontrol performansının artırılması, EA sistemlerini daha güvenilir ve verimli kılmaktadır. Çalışmada kapsamında, DAB önce DAB dönüştürücünün anahtarlama, ardından ortalama ve küçük sinyal modeli analiz edilmiştir. dDönüştürücünün kontrolü için oransal-integral (PI) ve kesir dereceli oransal-integral (FOPI) denetleyiciler kullanılmış, bu denetleyicilerin parametreleri on farklı metasezgisel algoritma ile optimize edilmiştir. Optimizasyon sürecinde performans kriteri olarak Entegre Zaman Ağırlıklı Mutlak Hata (ITAE) ve Zwe-Lee Gaing (ZLG) amaç fonksiyonları tercih edilmiştir. Sonuçlar, algoritmaların DAB dönüştürücünün kontrol performansı üzerindekil başarımına etkilerini ortaya koymak amacıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu tez, DAB dönüştürücünün kontrolünde için hem model tabanlı analizlerin hem de PI ve FOPI denetleyicilere ait kontrol parametrelerinin belirlenmesinde farklı metasezgisel algoritmaların birlikte kullanıldığı kapsamlı bir yaklaşım sunmakta olup, ve bu yönüyle literatüre önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a comprehensive modeling, analysis, and optimization process was carried out to improve the control performance of a double-active bridge (DAB) DC-DC converter. Today, DAB converters play an important role in the fast-charging infrastructure of electric vehicles (EVs) due to their advantages such as bidirectional energy transfer and isolation. In this context, improving the control performance of DAB converters makes EV systems more reliable and efficient. Within the scope of the study, the switching, average, and small signal models of the DAB converter were analyzed. Within the scope of the study, proportional-integral (PI) and fractional-order proportional-integral (FOPI) controllers were used to control the DAB converter, and the parameters of these controllers were optimized using ten different metaheuristic algorithms. During the optimization process, the Integrated Time-Weighted Absolute Error (ITAE) and Zwe-Lee Gaing (ZLG) objective functions were chosen as performance criteria. The results were evaluated comparatively to reveal the effects of the algorithms on the control performance of the DAB converter. This thesis presents a comprehensive approach to determining the control parameters of PI and FOPI controllers in the control of DAB converters using different metaheuristic algorithms, thereby making significant contributions to the literature.