Örgütsel maneviyatın bilgi paylaşımı davranışı ve çalışan performansına etkisinde örgütsel destek ve örgütsel güvenin aracı rolü: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi örneği
The mediating role of organizational support and organizational trust in the effect of organizational spirituality on the knowledge sharing behaviour and employee performance: The case of Kırşehir Ahi Evran University
  1. Tez No: 969701
  2. Yazar: BURCU ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ÖZATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, örgütsel maneviyatın bilgi paylaşım davranışı ve çalışan performansı üzerindeki etkisinde ile bu etkide algılanan örgütsel destek ve örgütsel güvenin aracılık rolleri incelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle, örgütsel maneviyat, bilgi paylaşım davranışı, çalışan performansı, algılanan örgütsel destek ve örgütsel güven gibi kavramlar çerçevesinde kuramsal ve kavramsal temeller oluşturulmuş, ardından çalışmanın hipotezleri geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında uygulanan anket çalışmasına, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde görev yapan toplam 396 akademik ve idari personel katılmıştır. Veri toplama aracında 5'li Likert tipi ölçekler kullanılmış, elde edilen veriler Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz bulgularına göre, örgütsel maneviyatın bilgi paylaşım davranışı ve çalışan performansı üzerindeki etkisinde algılanan örgütsel desteğin kısmî aracılık rolü üstlendiği belirlenmiştir. Öte yandan, örgütsel güvenin bilgi paylaşım davranışı ve çalışan performansı üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı, bu nedenle aracılık rolü üstlenmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of organizational spirituality on knowledge sharing behavior and employee performance were examined, along with the mediating roles of perceived organizational support and organizational trust in these effects. Within this scope, theoretical and conceptual foundations were first established based on concepts such as organizational spirituality, knowledge sharing behavior, employee performance, perceived organizational support, and organizational trust, and subsequently, the hypotheses of the study were developed. A total of 396 academic and administrative staff members working at Kırşehir Ahi Evran University participated in the survey conducted as part of the research. Five-point Likert-type scales were used as the data collection tool, and the data obtained were analyzed using Structural Equation Modeling (SEM). According to the findings, perceived organizational support was found to play a partial mediating role in the effect of organizational spirituality on both knowledge sharing behavior and employee performance. On the other hand, organizational trust did not have a statistically significant effect on either knowledge sharing behavior or employee performance, and therefore was not found to function as a mediator.