Ortak vektörün iki boyutlu örüntü tanımada kullanımı
Using common vector in 2d pattern recognition
- Tez No: 96973
- Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY BARKANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 20
Özet
n ÖZET Bu projede 12 adet geometrik şekil üzerinde fark vektörleri kullanılarak tanıma işlemi gerçekleştirilmiştir.Bunlar eşkenar üçgen, ikizkenar üçgen, çeşitkenar üçgen, dörtgen, paralelkenar, kare, daire, elips, düzgün altıgen, yamuk ve düzgün beşgendir. Tanıma işlemlerinde kullanılan ortogonal vektörler fark vektörlerinden GRAM- SCHMIDT ortogonalleştirme yöntemi ile elde edilmiştir. Geometrik şekiller üzerinde döndürme, büyütme ve kaydırma işlemi uygulanmıştır. Bunları uygulamak içinde MATLAB dilinde yazılmış programlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY We use twelve images in this study. These are Regular Triangle, Isosceles Triangle, Scalene Triangle, Quadrate, Rectangle, Rhomb, Parallelogram, Isoscelene Trapezium, Regular Hexagon, Regular Six Angular Polygon, Circle, and Ellipse. This document is about Gram-Schmidt orthogonalisation method and its applications on an image recognition problem. The purpose of this study is to find a common vector that is independent from a given image under different geometric operations so that it can be used to recognize any given image.