Mikroişlemci kontrollü X-ışınları ölçüm sistemi
Micropocessor controlled X-ray measurement system
  1. Tez No: 96972
  2. Yazar: MURAT KELLEGÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ill ÖZET Mikroişlemciler günümüzde her alanda kullanılmaktadır. Bu mikroişlemcilerin üretim maliyetlerinin minimuma indirilmesi ile askeri, endüstri ve tıp alanlarının kontrol sistemlerinde, haberleşme sistemlerinde ve robot endüstrisinde kullanılır hale gelmiştir. Bu projede, Mikroişlemci Kontrollü X-Isınlan Ölçüm Sistemi tasarlanmıştır. Mikroişlemci olarak Intel firmasının 8085 serisi seçilmiştir. Buna ek olarak tuş takımı, LCD sıvı kristal ekranı, kontrol ünitesi, EPROM 27128, RAM 6264, ADC 0808 ve giriş-çıkış birimi olarak iki adet PIO 8155 kullanılmıştır. Sistem programı olarak kullanıcının cihazı kolaylıkla kullanabilmesi için bir menü hazırlanmıştır. Ölçümlerin esası bir x-ışınlan probu tarafından algılanan ve ADC 0808 entegresine aktarılan verilerin, hazırlanmış yazılım programı kullanımıyla, işlenip LCD sıvı kristal ekranında görüntülenmesine dayanmaktadır. Ancak elimizde böyle bir prob olmadığından projenin gerçekleşmesi simüle olarak tamamlanmıştır. Aynı zamanda bu çalışmada, x-ışınlannın dedekte edilmesi söz konusu olduğundan x-ışınlarının özellikleri, insan sağlığı üzerindeki etkileri île bu ışınlardan korunma yöntemlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMMARY Today microprocessors are used everywhere. Because of its production-cost it is used in control systems, communication systems and robot industries. In this project, Microprocessor Controlled X-Ray Measurement System has been designed. Intel 8085 series microprocessor has been chosen. The mesurement unit consists of a LCD, 27128 EPROM, 6264 RAM, 0808 ADC and a keyboard. A system program, a user-friendly menu, has been prepared. Data taken from the x-ray detecting prob is given into ADC 0808. Later the measurement value of the x-ray is shown on LCD. Since the x-ray detecting prob was unavailable, output of the x-ray detecting prob is simulated by a variable DC voltage source. Characterisstic of x-rays, their effects of an human health, protection methods against x-ray are also explained.