Öğretmenlik kariyer basamakları sınavı ve uygulamasına ilişkin okul yöneticileri ve öğretmenlerin görüşleri
Opinions of school administrators and teachers on the teaching career stages exam and its application
- Tez No: 969731
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen ve okul yöneticilerinin Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı ve uygulamasına ilişkin görüşlerini ortaya koymak ve analiz etmektir. Araştırmanın çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Kırşehir ilinde görev yapan 10 öğretmen ve 10 okul yöneticisinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formunun geçerlilik ve güvenirliğini artırmak amacıyla geniş kapsamlı bir literatür taraması yapılmış, uzman görüşleri alınmış ve bu doğrultuda gerekli düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi uygulanmış; güvenirliğin sağlanması için araştırmacılar ile iki bağımsız uzman tarafından oluşturulan kod ve temalar arasındaki uyum, Miles ve Huberman'ın (1994) uzlaşma yüzdesi formülü ile hesaplanmıştır. Kodlayıcılar arasındaki uyum oranı .91 olarak bulunmuştur. Araştırma bulguları, kariyer basamakları sisteminin eğitim kalitesine doğrudan katkı sağlayabilmesi için yalnızca unvana dayalı bir farklılaştırma olmaktan çıkarılması gerektiğini göstermektedir. Sistemin, öğretmenlerin pedagojik becerilerini geliştiren, mesleki motivasyonlarını artıran, okul iklimini güçlendiren ve adalet duygusunu pekiştiren bir yapıya dönüştürülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal and analyze the opinions of teachers and school administrators regarding the Teaching Career Steps Exam and its application. The study group was selected using a purposive sampling method and consisted of 10 teachers and 10 school administrators working in Kırşehir province during the 2024-2025 academic year. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as the data collection tool. To enhance the validity and reliability of the interview form, an extensive literature review was conducted, expert opinions were obtained, and necessary adjustments were made accordingly. Content analysis was used to analyze the data; to ensure reliability, the agreement between the codes and themes created by the researchers and two independent experts was calculated using Miles and Huberman's (1994) percent agreement formula. The agreement rate between the coders was found to be .91. The research findings indicate that for the career ladder system to directly contribute to educational quality, it must move beyond being a distinction based solely on title. It is recommended that the system be transformed into a structure that develops teachers' pedagogical skills, enhances their professional motivation, strengthens the school climate, and reinforces a sense of justice.