Öğretmenlik meslek kanunu'na ilişkin okul yöneticisi ve öğretmen görüşleri
School administrator's and teacher's views on the teaching profession law
  1. Tez No: 810188
  2. Yazar: YASEMİN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BALYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada Öğretmenlik Meslek Kanunu'na ilişkin okul yöneticisi ve öğretmen görüşlerinin derinlemesine incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji (olgu bilim) deseni kullanılarak yürütülmüştür. Bu araştırma kapsamında 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinin çeşitli ilçelerinde görev yapan, farklı sendikalara bağlı veya hiçbir sendikaya üye olmayan 25 okul yöneticisi ve öğretmenle görüşülmüştür. Araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Bu araştırmada verilerin toplanması yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen verileri analiz etmek için içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamının dar olması, tüm öğretmenleri kapsamaması, okul yöneticiliğinin profesyonel bir meslek olarak ele alınmaması ve özlük haklar ile ilgili gerekli düzenlemelerin kanunda yer almaması bakımından beklentileri karşılamamış ve yetersiz bulunmuştur. Araştırma kapsamında Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı da sadece yazılı sınav olması bakımından gerçek bir ölçme sağlayamadığı noktasında eleştirilmiştir. Öğretmenlik kariyer basamakları uygulaması bazı katılımcılar tarafından öğretmenleri ayrıştırıp rekabete soktuğu, ekip ruhunu ortadan kaldırdığı ve okul iklimini olumsuz etkilediği gerekçesiyle problem olarak görülmektedir. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun gerekli düzenlemeler yapılarak kapsamının genişletilmesi ve öğretmenleri ilgilendiren tüm konulara öğretmenlerin de görüşleri alınarak kanun içinde yer verilmesiyle kapsamlı bir meslek kanunu oluşturulmasının gerektiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the opinions of school administrators and teachers regarding the Teaching Profession Law in depth. The research was carried out using phenomenological (case science) design, which is one of the qualitative research methods. Within is scope of the research, a total of 25 school administrators and teachers working in various districts of Istanbul in the 2021-2022 academic year, affiliated to different unions or not members of any unions were interviewed. The participants of the study were determined by using maximum variation and snowball sampling methods which are among purposeful sampling methods. In this study, the data were collected with semi-structured interview technique. Content analysis technique was used to analyze the data obtained within the scope of the research. According to the results obtained in the research, the scope of the Teaching Profession Law was narrow, it did not cover all teachers, school management was not considered as a professional profession and the necessary regulations related to personal rights were not included in the law and it was found to be insufficient. Within the scope of the research, the Teacher Career Ladder Written Exam was also criticized on the point that it could not provide a real measurement in terms of being only a written exam. The practice of teacher career ladders is seen by some participants as a problem on the grounds that it separates teachers and puts them into competition, eliminates team spirit and negatively affects the school climate. It was evaluated that a comprehensive professional law should be established by expanding the scope of the Teaching Profession Law by making the necessary arrangements and by including all issues concerning teachers in the law by taking the opinions of the teachers.