Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının iklim değişikliği hakkındaki farkındalıkları ve iklim değişikliği eğitimine yönelik görüşleri
Social studies teacher candidates' awareness of climate change and their views on climate change education
  1. Tez No: 969753
  2. Yazar: BİLAL UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının iklim değişikliği farkındalık düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemek ve iklim değişikliği öğretimine yönelik görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, araştırma amacına en uygun bilgi kaynağı olacağı düşünülen bireylerin bilinçli şekilde seçilmesi esasına dayanan amaca uygun örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Bu kapsamda, Doğu Karadeniz Bölümü'nde (Trabzon, Rize, Giresun, Artvin) bulunan devlet üniversitelerinde öğrenim gören 1. ve 4. sınıf sosyal bilgiler öğretmen adayları örneklemi oluşturmuştur. Araştırmada nicel verilerin toplanmasında Deniz, İnel ve Sezer (2021) tarafından geliştirilen ''Üniversite Öğrencilerinin Küresel İklim Değişikliğine Yönelik Farkındalık Ölçeği'', nitel verilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS paket programı, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre sosyal bilgiler öğretmen adaylarının iklim değişikliği farkındalık durumlarının iyi düzeyde olduğu anlaşılmaktadır. Öğretmen adaylarının iklim değişikliği farkındalıkları düzeyinde cinsiyet, anne-baba eğitim durumu, ailesinin ortalama geliri, iklimle ilgili bilgi kaynakları değişkenlerine göre anlamlı farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, sınıf, iklim değişikliği ile ilgili konu ve haberleri takip etme, çevre ve iklimle ilgili konulara ilgi duyma değişkenlerine göre ise öğretmen adaylarının iklim değişikliği farkındalıklarının farklılaştığı belirlenmiştir. Sınıf düzeyi, iklim değişikliğiyle ilgili konu ve haberleri takip düzeyi, çevre ve iklimle ilgili konulara ilgi duyma düzeyi arttıkça iklim değişikliği farkındalığı da artmaktadır. Öğretmen adaylarının iklim değişikliği öğretimini gerekli gördükleri belirlenmiştir. Ancak adayların bu konudaki bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu, öğretim yöntemleri, teknoloji kullanımı ve materyal geliştirme gibi alanlarda eksiklikler yaşadıkları tespit edilmiştir. Bu nedenlerle iklim değişikliği ve çevresel sürdürülebilirlik temalarına yönelik dersler 1. sınıf itibarıyla lisans programına dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine social studies teacher candidates' levels of awareness regarding climate change in terms of various variables and to reveal their views on climate change education. A mixed-methods design was employed in the study. The sample was determined through purposive sampling, which is based on the principle of deliberately selecting individuals who are considered the most appropriate source of information for the research purpose. In this context, the participants consisted of first- and fourth-year social studies teacher candidates studying at state universities located in the Eastern Black Sea Region (Trabzon, Rize, Giresun, Artvin). For data collection, the“Awareness Scale of University Students on Global Climate Change”developed by Deniz, İnel, and Sezer (2021) was used for the quantitative dimension, while a semi-structured interview form developed by the researcher was employed for the qualitative dimension. Quantitative data were analyzed using the SPSS package program, and qualitative data were analyzed through content analysis. The findings of the study indicate that the social studies teacher candidates have a good level of awareness regarding climate change. It was found that there was no significant difference in climate change awareness in terms of gender, parents' educational background, family income, and sources of information about climate. However, significant differences were observed with respect to class level, following issues and news related to climate change, and interest in environmental and climate-related topics. Awareness levels increased as class level, attention to climate-related news, and interest in environmental issues increased. It was also revealed that teacher candidates considered climate change education necessary. However, their knowledge levels on the subject were found to be insufficient, and they experienced deficiencies in areas such as teaching methods, technology use, and material development. For these reasons, courses on climate change and environmental sustainability should be integrated into undergraduate programs starting from the first year.