Zihin yetersizliği olan öğrencilere basamak değeri öğretiminde doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan somut ve sanal manipülatiflerin karşılaştırılması
Comparison of concrete and virtual manipulatives presented by direct instruction method in teaching place value to students with intellectual disabilities
- Tez No: 969760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP KOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı zihin yetersizliği olan öğrencilere basamak değeri öğretiminde doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan somut manipülatifler ve sanal manipülatiflerin etkililik ve verimlilik bakımından farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, hafif düzeyde zihin yetersizliği tanısı almış, 14-15 yaş aralığında yer alan beş katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın bağımsız değişkenlerini, doğrudan öğretim yöntemine göre sunulan somut manipülatifler ile sanal manipülatifleri içeren teknoloji destekli bir öğretim uygulaması oluşturmaktadır. Bağımlı değişkenler ise, basamak değeri becerilerinin öğretimine yönelik iki öğretim setinde öğrencilerin sergiledikleri doğru tepkilerin yüzdesi olarak belirlenmiştir. Araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli kullanılmıştır. Araştırmanın etkililik verileri grafikler aracılığıyla görselleştirilmiş ve grafiksel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; tüm katılımcılara doğrudan öğretim yöntemi ile sunulan somut manipülatifler ve sanal manipülatiflerin basamak değeri öğretiminde etkili olduğu, yalnızca bir katılımcıda doğrudan öğretim yöntemi ile sunulan sanal manipülatiflerin daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılar kazandığı basamak değeri becerilerini farklı ortamlara, araç setlerine ve sayılara genelleyebilmiş, becerileri öğretim oturumlarından sonra da sürdürebilmişlerdir. Doğrudan öğretim yöntemi kullanılarak sunulan somut manipülatifler ve sanal manipülatifler verimlilik yönünden karşılaştırıldığında; doğrudan öğretim yöntemi kullanılarak sunulan sanal manipülatifler, doğrudan öğretim yöntemi kullanılarak sunulan somut manipülatiflere kıyasla uygulama süresi ve yanlış tepki sayısına göre daha verimli bulunmuştur. Basamak değeri öğretiminin, zihinden toplama işlemi akıcılığına etkisine yönelik elde edilen bulgular doğrultusunda; söz konusu öğretimin, öğrencilerin toplama işlemi becerilerinde hem akıcılığı hem de doğru tepki düzeyini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sosyal geçerlik bulgularına göre; öğretmenler ve uygulama katılan öğrenciler araştırma hakkında olumlu görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether concrete manipulatives and virtual manipulatives presented with direct instruction method differ in terms of effectiveness and efficiency in teaching place value to students with intellectual disabilities. The study group consisted of five participants between the ages of 14 and 15 who were diagnosed with mild intellectual disability. The independent variables of the study consisted of a technology-supported instructional application including concrete manipulatives and virtual manipulatives presented according to the direct instruction method. The dependent variables were determined as the percentage of correct responses exhibited by the students in the two instructional sets for teaching place value skills. Adaptive alternating treatments model, one of the single-subject research methods, was used in the study. The effectiveness data of the study were visualized through graphs and evaluated by graphical analysis method. According to the findings of the study, it was concluded that concrete manipulatives and virtual manipulatives presented to all participants with direct instruction method were effective in teaching place value, and virtual manipulatives presented with direct instruction method were more effective for only one participant. The participants were able to generalize the place value skills they acquired to different environments, tool sets and numbers, and they were able to maintain the skills after the instructional sessions. When concrete manipulatives and virtual manipulatives presented using direct instruction method were compared in terms of efficiency, virtual manipulatives presented using direct instruction method were found to be more efficient than concrete manipulatives presented using direct instruction method in terms of implementation time and number of incorrect responses. According to the findings of the study, it was concluded that concrete manipulatives and virtual manipulatives presented to all participants with direct instruction method were effective in teaching place value, and virtual manipulatives presented with direct instruction method were more effective for only one participant. The participants were able to generalize the place value skills they acquired to different environments, tool sets and numbers, and they were able to maintain the skills after the instructional sessions. When concrete manipulatives and virtual manipulatives presented using direct instruction method were compared in terms of efficiency, virtual manipulatives presented using direct instruction method were found to be more efficient than concrete manipulatives presented using direct instruction method in terms of implementation time and number of incorrect responses. In line with the findings obtained regarding the effect of place value instruction on the fluency of mental addition, it was concluded that this instruction increased both fluency and correct response level in students' addition skills. According to the social validity findings of the research; teachers and students who participated in the application expressed positive opinions about the research.