Eskişehir içi sıvılaşma potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of liquefaction potential of Eskişehir ground
- Tez No: 96977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE GÖKMİRZA SİYAHİ, DOÇ. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU, DOÇ. DR. İLKER BEKİR TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
IX ÖZET Depremler sırasında yapılarda meydana gelen hasarların en önemli sebeplerinden birisi, suya doygun kumlu dolgularda ve gevşek kum tabakalarında sıvılaşmanın ortaya çıkmasıdır. Bu durumda; zemin yüzünde kabarma ve akma eğilimi gösteren kısımlar, zemin üzerindeki yapıların az ya da çok zemin içine gömülmesi ve hafif yapılarda yukan doğru hareket ederek yüzme eğilimi gözlenebilir. Zemin sıvılaşması; suya doygun ve uygun dane boyu dağılımına sahip kumlu seviyelerde meydana gelmektedir. Deprem sırasında daneler birbirlerine yaklaşmak istemekte, yani sıkışma eğilimi göstermekte, ancak daneler arasında bulunan suyun bölgeyi terk etmesi mümkün olmadığı durumlarda, hacim azalması isteği boşluk suyu basıncının artmasına neden olmakta ve boşluk suyu basıncında meydana gelen bu artış, düşey yönde etkili olan jeolojik basınca eşit dereceye ulaştığında efektif gerilmeler sıfirlanmakta, kum direncini tamamıyla kaybederek sıvı gibi davranmaya başlamaktadır. Eskişehir için sıvılaşma potansiyeli değerlendirilirken, Seed ve Idriss ile Tokimatsu ve Yoshimi yöntemleri Eskişehir bölgelerine sayısal olarak uygulanmıştır. Sıvılaşma potansiyelinin değerlendirilmesi için uygulanan bu yöntemler sonucu, Eskişehir'de deprem özellikleri verilen(Ms = 7,0 ve maksimum yer ivmesi 0,3 Og) olası bir deprem sırasında, zemin sıvılaşması oluşacak ve/veya oluşmayacak bölgeler tespit edilmiş ve tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the major causes of destruction during an earthquake is liquefaction. The ground may fail due to fissures, abnormal or unequal movements or loss of strength. The loss of strength may take place in sandy soils due to an increase in pore pressure. The failure of the ground structure can occur in loose and saturated sands. The increase in pore pressure causes a reduction in the shear strength which may even be lost completely. Soil that has lost all shear strength behaves like a viscous fluid. Liquefaction often appears in the form of sand fountains during earthquakes. After obtaining the values for Eskişehir ground in different sites, analytical procedures have been formulated to predict if liquefaction would occur at the given sites. To evaluate the liquefaction potential of Eskişehir ground, the analysis proposed by Seed & Idriss and Tokimatsu & Yoshimi applied to Eskişehir ground respectively. In Eskişehir ground; the maximum intensity of ground shaking is 0,30g, the magnitude of the earthquake is Ms = 7,0. Explaining the liquefaction characteristics of Eskişehir ground, liquefaction of sands has been investigated in different parts of Eskişehir. Finally, it is determined if the soil liquefaction will occur or not after a possible earthquake in given characteristics in Eskişehir ground. With this study liquefaction and not liquefaction sites are determined.