Termoplastik enjeksiyonunda kalıplanmış ürün hataları, nedenleri, giderilebilmeleri için alınabilecek tedbirler ve hataların minimuma indirilebilmesi için sunulan alternatif önlemlerin önerilmesi
- Tez No: 96978
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Günümüzde oldukça yaygın kullanım alanına sahip olan plastik enjeksiyon makinaları yeni gelişmelerde önemini giderek arttırmaktadır. Daha çok küçük sanayiciler bünyesinde gelişmekte olan plastik enjeksiyon makinaları her türlü ihtiyaca cevap verebilmektedir. Bugün, günlük hayatta kullanılan plastik malzemelerden insan vücuduna kadar bir çok alanda kullanılan plastikler, plastik enjeksiyon makinalanna verilen önemi daha da arttırmaktadır. Fakat bu makinalar üretici firmalar tarafından üretildikten sonra satm alan firmalarda makinaları kullanılan kişiler ve bu kişilerin eğitim düzeylerinin düşük olması sonucunda plastik enjeksiyon hatalarının artmasına, bu da büyük ve küçük sanayi kuruluşlarının fire oranlarının yükselmesine, dolayısı ile büyük miktarlarda zarar etmelerine neden olmaktadır.Plastik enjeksiyon olayında da geri dönüşüm,kullamm çok önem arz etmektedir. Neticede istenilen kalitede bir plastik ürün meydana getirebilmek için gerekli olan en önemli şeyin,ürünle ilgili herkesin bir takım halinde çalışıp tasarım, malzeme, takım ve kalıplama olarak sayılan dört temel özelliği optimum şekilde bir araya getirmekten geçtiğini söylemek en uygun olanıdır. Bu hususlara dikkat edilir ve gereken önem verilirse Türk sanayi,rakiplerine yetişme ve başarıya ulaşma adma ciddi adımlar atılmış olunacaktır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Plastic Injection machines which are widely used today are increasing their importance. Plastic injection machines generally developing in the structure of small industries meet demands highly. Plastics which are used in very different areas from human body to everyday use, in fact, increase the importance of the plastic injection machines to a greater extent. But once these plastic injection machines are produced and purchased by those firms who are in need of these machines, the fact is that if the education level of the users of the machines is below the standarts, this will be the indication of more plastic injection errors to increase. Consequently, the company will lose more than ever.The usage of the feedback of the plastic materials present great importance. Consequently, it is appropriate to declare that there must exist a working team who will bring design, material, instruments and moulding together in an optimum style to obtain plastic products of good quality. If we are careful about these points and give great importance, we can take serious steps in catching up with the competitors and reach the success.