Tavşanlarda deneysel vezikovajinal fistül modeli oluşturulması
Development of an experimental model of vesicovaginal fistula in rabbits
  1. Tez No: 969772
  2. Yazar: KARIM SHIRINLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAŞİDE MANGIR BOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Vezikovajinal fistül (VVF), kadınlarda idrar kaçırmanın önemli nedenlerinden biridir ve çoğu zaman ciddi fiziksel ve psikolojik sıkıntılara yol açar. VVF' ün kesin tedavisi cerrahidir. VVF onarımının prensipleri iyi bilinmekle birlikte, VVF' ün patofizyolojisi, pelvik cerrahiler sırasında VVF oluşumunun önlenmesi ve VVF onarımlarında fleplerin kullanımı konularında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu hedeflere ulaşmak için, preklinik değerlendirme ve cerrahi yenilikler açısından iyi tasarlanmış hayvan modelleri büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, deneysel olarak oluşturulan fistüllerin, insanlardaki klinik duruma mümkün olduğunca yakın bir şekilde modellenmesi, gelecekteki cerrahi ve girişimsel tedavi yaklaşımlarının etkinliğinin erken dönemde değerlendirilmesine olanak sağlayacaktır. Deneysel VVF modelinin ayrıca sürdürülebilir, uygulanabilir, nispeten basit ve düşük maliyetli olması da hedeflenmelidir. Bu doğrultuda, çalışmamızda, dişi New Zealand tavşanlarında bir VVF modeli oluşturmayı amaçladık. Literatürde tanımlanan önceki modellerden farklı olarak, bu modeli hem açık abdominal cerrahi ile hem de sadece endoskopik cerrahi kullanarak, açık cerrahi yaklaşıma ihtiyaç duymadan oluşturmayı hedefledik. Doğurganlık çağındaki dişi tavşanlar, açık cerrahi (n=6), endoskopik dilatasyon (n=6) ve endoskopik kateter yerleştirme (n=6) ile fistül oluşturma gruplarına rastgele atandı. Açık cerrahi uygulanan altı deney hayvanından beşi çalışmanın sonuna kadar yaşamış ve bu grupta dört hayvanda vezikovajinal fistül oluşumu gözlenmiştir. Sadece endoskopik dilatasyon uygulanan gruptaki altı deney hayvanının tamamı çalışmanın sonuna kadar yaşamış ve hiçbirinde fistül oluşumu izlenmemiştir. Endoskopik olarak kateter yerleştirilen grupta ise altı deney hayvanından beşi çalışmanın sonuna kadar yaşamış ve üç hayvanda endoskopik ve makroskobik değerlendirme ile vezikovajinal fistül oluşumu tespit edilmiştir. Tüm deney hayvanları çalışma sonunda sakrifiye edilmiş ve elde edilen doku örnekleri histolojik olarak incelenmiştir. Bu bulgular, farklı yöntemlerin vezikovajinal fistül oluşumu üzerindeki etkilerini değerlendirme açısından önemli veriler sunmaktadır. Özellikle, endoskopik dilatasyon yönteminin fistül oluşumuna neden olmadığı görülürken, kateter yerleştirme yönteminde belirli bir oranda fistül oluştuğu saptanmıştır. Endoskopik kateter grubunda gelişen fistülleri, özellikle vezikovajinal fistül onarımına yönelik sentetik doku interpozisyon fleplerinin geliştirilmesi açısından önemli bulmaktayız. Ayrıca endoskopik olarak oluşturulan VVF modelinin, fistül rekonstrüksiyonuna yönelik planlanan cerrahi ve girişimsel işlemler ile ilgili araştırmalarda daha az morbidite ile uygulanabileceğini öngörmekteyiz. Bu çalışmanın bulguları, VVF tedavisinde yeni geliştirilecek minimal invaziv yaklaşımların etkinliğini değerlendirmede yararlı bir model olarak katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Vesicovaginal fistula (VVF) is an important cause of urinary incontinence in women, often leading to considerable physical and psychological distress. The definitive treatment of VVF is surgery. Although the principles of VVF repair is well established further research on the pathophysiology of VVF, the prevention of VVF during pelvic surgery and use of flaps in VVF repair are needed. To achieve this representative animal models of VVF are essential for preclinical evaluation and surgical innovation. In this context, modeling experimentally induced fistulas as closely as possible to the clinical condition in humans will allow for the early assessment of the efficacy of future surgical and interventional treatment approaches. The experimental VVF model should also be sustainable, applicable, relatively simple and low cost. In this context, in our study, we aimed to create a VVF model in female New Zealand rabbits. Unlike previous models described in the literature, we aimed to create this model using both open abdominal surgery and only endoscopic surgery, without the need for an open surgical approach. Female rabbits of childbearing age were randomly assigned to open surgery (n=6), endoscopic dilatation (n=6) and dilatation with catheter placement (n=6) fistula creation groups. Five of the six experimental animals that underwent open surgery survived until the end of the study, and vesicovaginal fistula formation was observed in four animals in this group. All six experimental animals in the endoscopic dilatation group survived until the end of the study, and no fistula formation was observed in any of them. In the endoscopic catheter placement group, five of the six experimental animals survived until the end of the study, and vesicovaginal fistula formation was detected in three animals by endoscopic and macroscopic evaluation. All experimental animals were sacrificed at the end of the study and the tissue samples obtained were examined histologically. These findings provide useful information on the effects of different methods on vesicovaginal fistula formation. In particular, it was observed that the endoscopic dilatation method did not result in fistula formation, while a certain rate of fistula formation was detected in the catheter placement method. We found the fistulas that developed in the endoscopic catheter group important, especially in terms of developing synthetic tissue interposition flaps for vesicovaginal fistula repair. We also predict that the endoscopically created VVF model can be applied with less morbidity in studies related to surgical and interventional procedures planned for fistula reconstruction. The findings of this study may contribute as a useful model in evaluating the effectiveness of newly developed minimally invasive approaches in the treatment of VVF.