Tavşanlarda deneysel olarak oluşturulan böbrek iskemisinde lipid peroksit, Na+-K+ ATP az aktivitesi ve redükte glutatyon düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 19149
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYSEL ARICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
-66 ÖZET İskemi ve reperfüzyonun, hücrenin fonksiyonel zar komponentlerini etkileyerek gerçekleştirdiği hücre harabiyetinin şiddetini ölçmek ve bu olayda doğal koruyucu sistemlerin nasıl etkilendiğini incelemek, ayrıca, transplante edilecek dokunun iskemik hasardan korunması amacıyla, günümüzde kullanılan allopurinolün koruyucu etkinliğini araştırdı. Oluşturulan iskemi ve reperfüzyon sonucunda allopurinol verilerek ve verilmeden böbrek dış korteks homojenatlannda lipid peroksit düzeyleri, malondialdehit (MDA) olarak, Na+-K+ ATP az aktiviteleri ve redükte glutatyon (GSH) düzeyleri incelendi Lipid peroksit düzeylerinde iskemi ve reperfüzyon grubu MDA değerleri kontrola göre anlamlı ölçüde yüksek bulundu (p0.05). Allopurinol verilen grupta,iskemi değerleri kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde dü şük bulundu (p0.05).67- Glutatyon ölçümlerinde iskemi ve reperfüzyon grubu değerleri kontrol grubuna göre düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY Tissue ischemia followed by reperfusion with oxygenated blood is a common cause of cell injury. In order to investigate the severity of the injury, the efficacy of cellular defense systems and finally, the protective function of allopurinol, which is today, being used as a preservative in organ transplantation, rabbit kidney outermost cortex homogenates have been analysed for lipid peroxide (malondialdehyde.MDA) and reduced glutathione (GSH) while for Na+-K+ ATP ase activity assay, cortex membranes have been used. Analyses have been carried out both in ischemic and reperfused kidneys and another group has been selected as allopurinol treated group for the determination of the same parameters. MDA levels of the ischemic and reperfused group were significantly high compared to the control group (p0.05). In allopurinol treated group, both ischemia and reperfiision values were low, compared to the controls (p0.05). GSH values were low in both ischemia and reperfiision groups compared to the controls(p0.05).