Gölge antrenmanlarının genç tenisçilerde teknik beceri ve performans üzerine etkileri
The effects of shadow training on technical skills and performance in young tennis players
- Tez No: 969776
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada gölge antrenmanlarının genç tenisçilerde teknik beceri ve performans üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Süleyman Demirel Üniversitesi Batı Yerleşkesi Tenis Kortlarında eğitim görmekte olan 38 sporcu oluşturmuştur. Gölge antrenmanları bir hareketin sürekli tekrar edilerek istenilen düzeyin gerçekleşmesinde tercih edilen bir çalışmadır. Çalışmamızda elde edilen verileri analiz etmek için SPSS istatistik programı kullanmıştır. İstatistiksel sonuçlar (p=0.05) anlamlılık düzeyine göre değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı değerler olarak ortalama ve standart sapmalar verilecektir. İstatistiksel analizlerde grup içi değerleri tespit etmek için Simple Paired t Testi kullanılmıştır. Gruplar arası farkları incelemek için One Simple t testi kullanılmıştır. Çalışmamızda elde edilen veriler sonucunda, çalışmamıza katılan deney grubu erkek sporculara yaptırılan derinlik ve güç testi, hassasiyet ve güç testi, vole vuruşu ve servis vuruşu ön test son test sonuçlarına bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. p<0,05, çalışmamıza katılan deney grubu kız sporculara yaptırılan derinlik ve güç testi, hassasiyet ve güç testi, vole vuruşu ve servis vuruşu ön test son test sonuçlarına bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. p<0,05, Çalışmamıza katılan kontrol grubu erkek sporcularına yaptırılan derinlik ve güç testi, hassasiyet ve güç testi, vole vuruşu ve servis vuruşu ön test son test sonuçlarına bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. p<0,05, çalışmamıza katılan kontrol grubu kız sporcularına yaptırılan derinlik ve güç testi, hassasiyet ve güç testi, vole vuruşu ve servis vuruşu ön test son test sonuçlarına bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. p<0,05, çalışmamıza katılan deney ve kontrol grubu erkek sporcuların on test karşılaştırılmalarında güç testi, hassasiyet testi, vole testi skorlarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmasına rağmen servis testinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. p<0,05, çalışmamıza katılan deney ve kontrol grubu erkek sporcuların son test karşılaştırılmalarında güç testi, hassasiyet testi, vole testi ve servis skorlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. p<0,05, çalışmamıza katılan deney ve kontrol grubu kız sporcuların ön test karşılaştırılmalarında güç testi ve hassasiyet testinde istatistiksel olarak anlamlı fark olmasına rağmen vole ve servis testinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. p<0,05, çalışmamıza katılan deney ve kontrol grubu kız sporcuların son test karşılaştırılmalarında güç testi, hassasiyet testi ve vole testinde istatistiksel olarak anlamlı fark olmasına rağmen servis testinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. p<0,05. Araştırmamızın sonucuna göre antrenman esnasında gölge antrenman alıştırmalarının güç ve hassasiyet vuruş tekniklerinde beceriyi geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of shadow training on technical skills and performance in young tennis players. The sample of the study consisted of 38 athletes receiving training at the tennis courts of Suleyman Demirel University Western Campus. Shadow training is a preferred work in which a movement is repeated continuously to achieve the desired level. The SPSS statistical software was used to analyze the data obtained in our study. Statistical results were evaluated based on a significance level of p=0.05. Descriptive values such as mean and standard deviation were provided. The Simple Paired t-test was used to determine within-group differences, and the One Simple t test was used to examine differences between groups. Based on the data obtained, a statistically significant difference was found in the pre-test and post-test results of depth and power, accuracy and power, volley, and serve tests performed by male athletes in the experimental group (p<0.05). Similarly, a statistically significant difference was observed in the same tests performed by female athletes in the experimental group (p<0.05). Statistically significant differences were also found in the pre-test and post-test results of depth and power, accuracy and power, volley, and serve tests for both male and female athletes in the control group (p<0.05). In the comparison of pre-tests between the experimental and control group male athletes, although statistically significant differences were found in the power, accuracy, and volley tests, no significant difference was observed in the serve test (p<0.05). In the comparison of post-tests between experimental and control group male athletes, statistically significant differences were found in the power, accuracy, volley, and serve scores (p<0.05). In the comparison of pre-tests between experimental and control group female athletes, although statistically significant differences were found in the power and accuracy tests, no significant differences were observed in the volley and serve tests (p<0.05). In the post-test comparison of experimental and control group female athletes, statistically significant differences were found in the power, accuracy, and volley tests, while no statistically significant difference was observed in the serve test (p<0.05). According to the results of the research, it was determined that shadow training exercises during training improved skills in power and precision hitting techniques.