Acil servise başvurup yatışı yapılan KOAH tanılı hastalarda ACEF, DECAF-L, Ottawa KOAH risk skala skorlarının, laboratuvar parametrelerinin hastane içi mortalite ile ilişkisi
Relationship Between ACEF, DECAF-L, Ottawa COPD Risk Scale Scores, Laboratory Parameters, and In-Hospital Mortality in Patients Admitted to the Emergency Department with COPD
- Tez No: 969777
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDEGÜL BİLVANİSİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Hastaneye yatırılan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tanılı hastalarda erken dönem (ilk 10 gün) mortaliteyi etkileyen klinik ve laboratuvar faktörlerinin belirlenmesi ve Yaş, Kreatinin ve Ejeksiyon Fraksiyonu (ACEF); Dispne, Eozinopeni, Konsolidasyon, Asidemi, Atriyal Fibrilasyon ve Laktat (DECAF-L) ve Ottawa KOAH Risk Skalası (OKRS) risk skorlama sistemlerinin bu mortaliteyi öngörmedeki performanslarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma, acil servise başvuran ve KOAH tanısıyla servis veya yoğun bakıma yatışı yapılan 101 hasta ile prospektif takip çalışması olarak yürütüldü. Hastaların fizik muayene bulguları, semptomları, vital bulguları [bilinç durumu, Glasgow Koma Skalası (GKS), solunum desteği ihtiyacı gibi], tıbbi özgeçmişleri ve acil servis takiplerindeki solunum desteği durumları kaydedildi. ACEF, DECAF-L ve Ottawa KOAH Risk Skalası skorları başvuru anında hesaplandı. Başvuru anında böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, serum elektrolit düzeyleri ve enfeksiyon belirteçlerine yönelik laboratuvar ölçümleri yapıldı. Hastalar yatış sonrası mortalite açısından 10 gün boyunca takip edildi. Bulgular: Çalışma sonucunda, risk skorlama sistemlerinden DECAF-L (AUC: 0,857) ve OKRS (AUC: 0,877) mortaliteyi öngörmede oldukça iyi bir performansa sahipken ACEF skorunun (AUC: 0,772) öngörü gücünün orta düzeyde olduğu saptandı. Lojistik regresyon analizinde, Glasgow Koma Skoru (GKS) ve platelet değerlerinin artmasının mortaliteyi azalttığı ve kan üre azotu ve LDH değerlerinin artmasının ise ölüm olasılığını anlamlı şekilde artırdığı görüldü. Ek olarak, hastane içi ölümlerin en sık nedenlerinin pnömosepsis (%33.3) ve Tip 1 solunum yetmezliği (%28,57) olduğu belirlendi. Sonuç: DECAF-L ve OKRS gibi standardize edilmiş risk skorlama sistemleri, hastaların mortalite riskini hızlı ve etkili bir şekilde değerlendirmede değerli araçlardır. Elde edilen bulgular, KOAH tanılı hastalarda mortalite riskinin erken tanınması ve uygun klinik müdahalelerin planlanması için önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to identify clinical and laboratory factors predicting early-term (first 10 days) mortality in patients diagnosed with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) who were admitted after being evaluated in a tertiary emergency department. We also sought to assess the performance of the Age, Creatinine, and Ejection Fraction (ACEF), the Dyspnea, Eosinopenia, Consolidation, Acidemia, Atrial Fibrillation, and Lactate (DECAF-L), and the Ottawa COPD Risk Scale (OCRS) risk scoring systems. Materials and Methods: This prospective follow-up study conducted on 101 patients diagnosed with COPD who were admitted to the emergency department and were subsequently admitted to a ward or intensive care unit. Patients' physical examination findings, symptoms, vital signs (including consciousness level, Glasgow Coma Socore (GCS), and need for respiratory support), medical history, and respiratory support status during emergency department follow-ups were recorded. ACEF, DECAF-L, and Ottawa COPD Risk Scale scores were calculated at admission. Laboratory values at admission were also measured. Patients' mortality status was followed for 10 days. Results: Among the risk scoring systems, DECAF-L (AUC: 0.857) and the Ottawa COPD Risk Score (AUC: 0.877) demonstrated very good performance in predicting mortality, while the ACEF score (AUC: 0.772) showed moderate predictive power. In logistic regression analysis, an increase in GCS and platelet values was found to reduce mortality, whereas an increase in blood urea nitrogen and LDH values significantly increased the probability of death. Additionally, the most common causes of in-hospital deaths were identified as pneumosepsis (33.3%) and Type 1 respiratory failure (28,57%). Conclusion: As standardized risk scoring systems, DECAF-L and the Ottawa COPD Risk Score are valuable tools for rapidly and effectively assessing mortality risk in patients with COPD. These findings provide crucial information for the early recognition of mortality risk and the planning of appropriate clinical interventions in COPD patients.