Mikro/nanoemülsiyon içine enkapsüle edilmiş D3 vitamininin in vitro sindirim modeli ile biyoerişebilirliğinin incelenmesi
Investigation of bioaccessibility of vitamin D3 encapsulated in micro/ nanoemulsion through in vitro digestion model
  1. Tez No: 969778
  2. Yazar: AZİME MİRAY KAHRAMAN ÇABUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
D vitamini (kalsiferol) yağda eriyen bir vitamin olup kalsiyum ve fosfor metabolizması ile kemik mineralizasyonunda rol oynar. Bitkisel kaynaklarda D2 (ergokalsiferol) ve hayvansal kaynaklarda D3 (kolekalsiferol) olarak bulunur. Mevcut veriler, bireylerin beslenme ve güneşlenme yoluyla günlük alması gereken D vitamini miktarını karşılanmada güçlük çektiğini göstermektedir. Lipofilik özellikteki D vitamininin, UV ışığa, oksijene ve çeşitli çevre koşullarına duyarlı olmasından dolayı gıda işleme esnasında olumsuz etki doğurabilecek koşullardan korumak, sindirim sistemi içerisinde biyoerişebilirliği ve biyoyararlılığını arttırmak amacıyla, literatürde enkapsülasyon temelli çeşitli çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada, vitamin D3'ün (vitD3), mikro/ nano emülsiyon (ME/NE) içine enkapsüle edilerek karakterizasyonu ve stabilitesinin incelenmesi, vitD3 yüklü ME/NE'ların ince bağırsak simüle sindirim sisteminden geçerken vitD3 biyoerişebilirliğinin ne seviyede gerçekleşeceğinin araştırılması amaçlanmıştır. Hidrolize ve hidrolize olmayan peynir altı suyu protein konsantratı (%80 WPC ve HWPC) kullanılarak yağ: su fazları ve 50.000 IU ve 200.000 IU D vitamini içeren toplam 4 adet emülsiyon formülasyonu oluşturulmuştur. Fiziksel, morfolojik ve yapısal analizlerin ardından formülasyonlarda, D3 vitamininin bağırsak sindirim sürecindeki biyoerişebilirliği izlenmiştir. Formülasyonlarda, mikroskopik ve ışık saçınımına dayalı ölçülen damlacık boyutlarının geniş bir aralıkta 100 nm'den 10 µm'ye dağıldığı tespit edilmiş, bundan dolayı mikro/ nano emülsiyon olarak adlandırılmıştır. Nanoemülsiyon çalışmalarında, berraklık daha küçük damlacık boyutu ile ilişkilendirilirken, bu çalışmada boyut ölçümleri her iki grup arasında açık bir boyut farkı ortaya koymamıştır. ME/NE'ların +4°C'de 10 gün boyunca stabilitesini genel olarak koruduğu, faz ayrımına uğramadığı, fakat damlacık boyutlarında bir miktar artış olduğu gözlemlenmiştir. Sindirim sürecinde, enkapsüle D vitamininin biyoerişebilirliği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, tasarlanan ME/NE sistemlerinin D vitaminini bağırsağa ulaştırmada ve buradaki erişebilirliğini artırmada başarılı olduklarını ortaya koymuştur. Çalışma bulguları, mikro/nano enkapsüle D vitamini ile zenginleştirilmiş, biyoyararlılığı yüksek bir model ortaya koymuştur. Gelecekte yapılacak devam çalışmaları ile daha detaylı analizler gerçekleştirilerek bilgi birikimi artırılarak yeni gelişmeler sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Vitamin D (calciferol) is a fat-soluble vitamin that plays a role in calcium and phosphorus metabolism and bone mineralization. It is found as D2 (ergocalciferol) in plant sources and D3 (cholecalciferol) in animal sources. Current data indicate that individuals have difficulty in meeting their daily vitamin D requirements through diet and sun exposure. Due to the lipophilic nature of vitamin D, which is sensitive to UV light, oxygen, and various environmental conditions, several encapsulation-based studies have been conducted in the literature to protect it from potentially adverse effects during food processing and to increase its bioaccessibility and bioavailability within the digestive tract. In this study, it was aimed to characterize and determine the stability of vitamin D3 (vitD3) by encapsulating it in micro/ nano emulsion (ME/ NE) and to investigate the level of vitD3 bioaccessibility of vitD3-loaded ME/ NEs as they pass through the simulated digestive system of the small intestine. Following physical, morphological, and structural analyses, the two selected formulations were analyzed for bioaccessibility of vitamin D3 during digestive processes. A total of 4 emulsion formulations were created using hydrolyzed and non-hydrolyzed whey protein concentrate (80% WPC and HWPC) with oil: water phases and containing 50,000 IU and 200,000 IU of vitamin D. In the formulations, droplet sizes measured microscopically and by light scattering were found to range from 100 nm to 10 µm, with droplet size increasing as the oil phase ratio increased. The most significant difference between emulsions prepared with WPC and HWPC was that those prepared with HWPI were remarkably clearer. While clarity has been associated with smaller droplet sizes in nanoemulsion studies, size measurements in this study did not reveal a clear size difference between the two groups. ME/ NEs were generally stable for 10 days at +4°C and did not undergo phase separation, although a slight increase in droplet size was observed. These results demonstrate that the designed ME/NE systems are successful in delivering vitamin D to the stomach and, particularly, the intestines, and increasing its availability. The study findings provide a potential model for the production of highly bioavailable functional dairy products enriched with micro/nano-encapsulated vitamin D. Future studies will further enhance knowledge by conducting more detailed analyses and contributing to the commercialization of these products.