Bireylerin beslenme tercihleri ile sosyal medya bağımlılıkları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Ampirik bir çalışma
Evaluation of the relationship between individuals dietary preferences and their social media addiction: An empirical study
  1. Tez No: 969789
  2. Yazar: ELİF ERİM ERTEKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal medya kullanan bireylerin sosyal medya kullanım düzeyleri ile beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, sosyal medya kullanım oranlarının yüksekliği ve kültürel çeşitliliği nedeniyle İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda İstanbul, gastronomik içeriklerin beslenme tercihleri üzerindeki etkisini incelemek açısından temsil gücü yüksek bir araştırma alanı sunmaktadır. Gerekli olan veriler kolayda örnekleme yöntemi ile 500 sosyal medya kullanıcısı bireyden elde edilmiştir. Veri toplanması için oluşturulan anket formunda Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (BSMBÖ) ile Besin Seçimi Ölçeği (BSÖ)'den yararlanılmıştır. Bu kapsamda oluşturulan anket formu, katılımcıların sosyo-demografik bilgilerini, sosyal medya bağımlılık düzeylerini ve beslenme alışkanlıklarını ölçmeye yönelik üç bölümden oluşmaktadır. Veriler SPSS 29.0 programı aracılığıyla tanımlayıcı istatistikler, açıklayıcı faktör analizi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve basit doğrusal regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, sosyal medya bağımlılığı düzeyinin bireylerin beslenme alışkanlıklarını istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca hem sosyal medya bağımlılığı hem de beslenme alışkanlıkları bazı demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, sosyal medyada paylaşılan beslenme içeriklerinin etik ilkelere uygun biçimde sunulması ve sağlık beyanı içeren paylaşımların ilgili otoritelerce denetlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the social media usage levels and nutritional habits of individuals using social media. The study was conducted in Istanbul due to its high social media usage rates and cultural diversity. In this context, Istanbul offers a highly representative research area for examining the impact of gastronomic content on nutritional choices. The necessary data were collected from 500 social media users using a convenience sampling method. The Bergen Social Media Addiction Scale (BSMAS) and the Food Choice Questionnaire (FCQ) were used in the data collection survey. The survey form consisted of three sections measuring participants' socio-demographic information, social media addiction levels, and nutritional habits. Data were analyzed using descriptive statistics, exploratory factor analysis, independent samples t-test, one-way ANOVA, and simple linear regression analyses using SPSS 29.0. The findings indicate that social media addiction levels have a statistically significant and positive impact on individuals' nutritional habits. Furthermore, both social media addiction and dietary habits show significant differences based on some demographic variables. Based on the research results, it is recommended that nutritional content shared on social media be presented in accordance with ethical principles, and that posts containing health claims be monitored by relevant authorities.