Total dişsiz hastalarda implant destekli overdenture protetik tedavisi sonrası mandibuladaki kemik değişikliklerinin fraktal analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of bone changes in the mandible after implant-supported overdenture prosthetic treatment in total edentulous patients with fractal analysis
  1. Tez No: 969788
  2. Yazar: MEHMET SAİT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ALAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tüm dişlerin kaybedilmesiyle beraber çiğneme kaslarının tonusu ve kas kütlesinde kayıplar meydana gelir, ısırma kuvveti azalır ve etkili bir çiğneme sağlanamaz. Total dişsizliğe sahip hastalar geleneksel total protezlerle tedavi edilse de, yeterli retansiyon ve stabiliteye sahip olmayan bu protezler etkili bir çiğneme sağlayamaz. Azalan çiğneme kuvvetiyle beraber, hastaların mandibulaya gelen fonksiyonel kuvvetleri azalır. İmplant üstü hareketli protez ile rehabilite edilen hastaların artan stabilite ve retansiyon sayesinde ısırma kuvvetleri ve çiğneme fonksiyonları artış gösterir. Kemiksel yapılar fonksiyonel kuvvetler ve mekanik ortamla harmoni içindedir. Bu nedenle, total dişsiz hastalarda mandibuladaki kemiksel yapıların mikro değişimi muhtemeldir. Çalışmamızın amacı, total protez kullanan alt ve üst çene tam dişsiz hastaların, mandibulaya yerleştirilen iki implant destekli overdenture protetik tedavisi sonrası mandibuladaki kemik değişikliklerinin değerlendirilmesidir. Materyal ve metot: Geleneksel total protez kullanmış, iki implant destekli overdenture protez ile tedavi edilen 27 hasta çalışmamızda yer aldı. Hastaların geleneksel total protez kullandıkları sıradaki radyogramları kontrol grubunu (n=27), iki implant destekli overdenture tedavisinden 4 yıl (±1 ay) sonraki radyogramları çalışma grubunu (n=27) oluşturdu. Hastaların retrospektif olarak tedavi öncesi ve sonrası kontrol veya rutin muayane ile elde edilen panoramik radyogramlarında her hastada sağ ve sol tarafta simetrik olarak seçilen ilgili alanlar (ROI-Region of Interest), mandibular kondil (ROI-1), angulus (ROI-2) ve mental foramenin anterioru (ROI-3) olmak üzere her bir tarafta 3 ROI 45x45 piksel boyutunda seçildi ve trabeküler kemik karmaşıklığı fraktal analiz yöntemi kullanılarak ölçüldü. Toplanan veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Elde edilen bulgulara göre iki implant destekli overdenture protez kullanan hastaların seçilen ROI-1, ROI-2, ROI-3 fraktal boyut ölçümleri incelendiğinde kontrol ve çalışma grubu ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,001). Sağ ve sol bölgeler arasında; ROI-1, ROI-2 ve ROI-3 fraktal boyut ölçümünde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p=0,814), (p=0,654), (p=0,296). Sonuçlar: Elde ettiğimiz sonuçlar bize implant destekli overdenture protez kullanımının total protez kullanımına kıyasla mandibulada çeşitli bölgelerde daha kompleks trabeküler kemik yapıları meydana getirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The loss of all teeth results in a reduction in muscle tone and mass of the masticatory muscles, leading to decreased bite force and ineffective mastication. Although patients with total edentulism are treated with conventional complete dentures, these dentures often lack adequate retention and stability, thus failing to provide effective chewing function. As masticatory force decreases, the functional forces exerted on the mandible also diminish. Patients rehabilitated with implant-supported removable prostheses experience improvements in bite force and chewing function due to increased stability and retention. The bony structures are in harmony with functional forces and the mechanical environment. Therefore, microstructural changes in the mandibular bone are likely in totally edentulous patients. The aim of our study is to evaluate the mandibular bone changes in fully edentulous patients using conventional complete dentures, before and after prosthetic treatment with two implant-supported overdentures placed in the mandible. Materials and Methods: Our study included 27 patients who had previously used conventional complete dentures and were treated with two-implant-supported overdentures. Panoramic radiographs taken during the use of conventional complete dentures served as the control group (n=27), while radiographs obtained 4 years (±1 month) after two-implant-supported overdenture treatment formed the study group (n=27). Retrospective panoramic radiographs collected during pre- and post-treatment evaluations or routine examinations were analyzed. For each patient, three symmetric regions of interest (ROIs) were selected on both the right and left sides: the mandibular condyle (ROI-1), the angle of the mandible (ROI-2), and the area anterior to the mental foramen (ROI-3), with each ROI measuring 45x45 pixels. Trabecular bone complexity was assessed using the fractal analysis method. The collected data were statistically analyzed. Results: According to the findings, a statistically significant difference was observed in the fractal dimension measurements of the selected ROI-1, ROI-2, and ROI-3 between the control and study groups (p=0.001) in patients using two-implant-supported overdentures. However, no statistically significant difference was found between the right and left regions in the fractal dimension measurements of ROI-1, ROI-2, and ROI-3 (p=0.814), (p=0.654), and (p=0.296), respectively. Conclusions: Our results indicate that the use of implant-supported overdentures leads to more complex trabecular bone structures in various regions of the mandible compared to the use of conventional complete dentures.