Elit futbol oyuncularının retina vasküler yapılarının ve sinir lifi tabakalarının fiziksel performans ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between retinal vascular structures and nerve fiber layers and physical performance in elite football players
  1. Tez No: 969796
  2. Yazar: ERKAN BABUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS OKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit düzeyde futbol oynayan sporcuların retina vasküler yapıları ile sinir lifi tabakalarının fiziksel performans parametreleri arasındaki ilişkisini incelemektir. Optik Koherens Tomografi (OKT) ve optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) teknolojileri aracılığıyla elde edilen retina vasküler yapıların peripapiler sinir lifi tabakalarına ilişkin veriler, elit düzeyde futbol oynayan sporcuların çeşitli fiziksel performans ölçütleriyle karşılaştırılmıştır. Araştırma grubu yaş farkı gözetmeksizin 18 -24 yaş aralığında seçilen elit düzeyde antrenman geçmişine sahip 56 sporcunun (n=112 göz; sağ göz: OD, sol göz: OS) oluşmaktadır. Ayrıca, retinal ve vasküler yapılar açısından karşılaştırmalı değerlendirmelerin yapılabilmesi ve çalışma güvenirliğini artırılması amacıyla, herhangi bir düzenli sportif faaliyette bulunmayan 51 birey (n=102 göz; sağ göz: OD, sol göz: OS)'in kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Deneysel desenle yürütülen bu çalışmada, fiziksel performansa ilişkin değişkenler ile OKT/OKTA verileri sınıflandırılarak ilişkisel düzeyde analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde SPSS 28.0 yazılımı kullanılmış; çok değişkenli varyans analizi (MANOVA), kanonik korelasyon analizi (KKA) ve çift yönlü faktör analizi uygulanmıştır. Bu analizler, çoklu bağımlı değişkenlerin etkileşimini değerlendirmek ve retina yapılarının fiziksel performans üzerindeki etkisini incelemek amacıyla tercih edilmiştir. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, futbolcuların fiziksel performans düzeylerinin, özellikle retina damar yoğunluğu (örn., foveal bölge) ve sinir lifi kalınlığı ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğunu göstermiştir (p<0,005). Bu bulgular, retina ve vasküler yapıların yalnızca görsel işlevler açısından değil, motor performans üzerinde de belirleyici biyolojik değişkenler olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between retinal vascular structures and nerve fiber layers and physical performance parameters in elite-level football players. Retinal vascular and peripapillary nerve fiber layer data were obtained using Optical Coherence Tomography (OCT) and Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA), and compared with various physical performance indicators of elite football players. The study group consisted of 56 athletes aged between 18 and 24 years, all with an elite-level training background, regardless of age group (n=112 eyes; right eye: OD, left eye: OS). In addition, to enable comparative evaluations in terms of retinal and vascular structures and to increase the reliability of the study, a control group of 51 individuals (n=102 eyes; right eye: OD, left eye: OS) who did not participate in any regular sporting activity was included. In this experimental study design, physical performance variables and OCT/OCTA data were categorized and analyzed at a correlational level. Statistical analyses were conducted using SPSS 28.0 software, employing multivariate analysis of variance (MANOVA), canonical correlation analysis (CCA), and two-way factor analysis. These analyses were chosen to evaluate the interactions among multiple dependent variables and to investigate the influence of retinal structures on physical performance. The significance level was set at p<0.05. The findings revealed that the physical performance levels of football players were significantly associated with retinal vascular density (e.g., in the foveal region) and nerve fiber layer thickness (p<0.005). These results indicate that retinal and vascular structures may serve not only as components of visual function but also as biologically significant determinants of motor performance.