Sehâbî Dîvânı'nda şahsiyetler
Personalities in the Divan of Sehâbî
- Tez No: 969806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Sehâbî, XVI. yüzyılda yaşamış divan şairlerinden birisidir. Gazelleri ile döneminin dil ve edebî üslubunu başarı ile temsil etmiştir. Divan ve Tedbîr-i İksîr isimli bilinen iki eseri vardır. Sehâbî Divan'ı; dibace, kasideler, gazeller, manzum tarih, rubâîler, muhammes ve eserin bitiriliş tarihi ile ilgili bir kıt'a gibi çeşitli nazım şekillerinden meydana gelen mürettep bir divan özelliği taşır. Sehâbî, bu eserinde tarihî ve efsanevî özellikleri ile ön plana çıkan şahsiyetlerden; Arap, Türk ve Acem şairlerden; peygamber şahsiyetlerden, mutasavvıflardan ve dinî kitaplarda adı geçen birçok önemli isimden bahseder. Bu şahsiyetleri şiirlerine alarak memduhu över, şiirinin anlamını güçlendirir ve önem atfettiği bazı kişilikleri anmaya gayret gösterir. Bu çalışmada ele alınan şahsiyetler, şairin beyitleri ile ele alınıp günümüz Türkçesi ile sadeleştirilerek ilgili kişiliklerin yaşam öyküleri ile beraber değerlendirilmiş ve divan şiirinin estetiği ile karşılaştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sehâbî is one of the Divan poets who lived in the 16th century. Although he was not as widely recognized as the prominent poets of his time, he successfully represented the language and literary style of the era through his ghazals. He is known to have authored two works: Divan and Tedbîr-i İksîr. The Sehâbî Divan reflects the characteristics of a well-organized divan, consisting of various poetic forms such as a preface (dibace), qasidas, ghazals, a historical chronogram in verse, rubāʿīs, muhammas, and a qiṭʿa indicating the date of completion.In this work, Sehâbî refers to a wide range of significant figures, including historical and legendary personalities, Arab, Persian, and Turkish poets, prophets, mystics, and many other prominent names mentioned in religious texts. By incorporating these individuals into his poetry, he aims to praise his patrons, enhance the meaning of his verses, and commemorate personalities he regards as important. Especially in panegyrics, he often emphasizes the superiority of his patron in comparison with these figures.This study focuses on the aforementioned individuals, analyzing them through Sehâbî's couplets. Their biographies are presented in modern Turkish alongside the poet's verses, and their portrayal is evaluated in comparison with the aesthetic norms of classical Divan poetry.