Sigaranın farklı yöntemlerle üretilen dental zirkonya materyali üzerinde renk ve translusensi etkisinin incelenmesi
The effect of smoking on color and translucency of dental zirconia materials manufactured by different methods
- Tez No: 969808
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY SOYGUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, eklemeli ve eksiltmeli yöntemle üretilen zirkonyanın sigara maruziyeti sonucunda renk değişimi, translusensi ve yüzey pürüzlülüğünün karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Toplam 60 adet disk şeklindeki (14 × 1 mm) zirkonya örnekleri VITA YZ T freze blokları ve INNI-CERA (BCM-W500/1000) baskı reçinesiyle üretildi. Her biri 30 örnek içeren iki grup oluşturuldu. Tüm örneklere OptraGloss zirkonya polisaj seti ile yüzey parlatma işlemi uygulandı. Renk koordinatları spektrofotometreyle, transmitensi UV-VIS spektrofotometreyle, yüzey pürüzlülüğü ise optik profilometre ile ölçüldü. Başlangıç ölçümlerinin ardından örnekler maruziyet ortamına göre dört gruba ayrıldı: Eklemeli-Sigara, Eklemeli-Tükürük, Eksiltmeli-Sigara ve Eksiltmeli-Tükürük. Deneysel maruziyet süreci toplamda 30 gün olarak uygulandı. Translusensi göreceli translusensi parametresiyle (RTP); renk farkı ise ΔE₀₀ (CIEDE2000) formülü ile hesaplandı. Her iki hesaplamada da CIEDE2000 renk farkı verileri esas alındı. Veriler Kruskal-Wallis, eşleştirilmiş t-testi, Wilcoxon ve ANOVA ile analiz edildi (α=0.05). Bulgular: Eklemeli grubun başlangıç ölçümlerinde RTP ve yüzey pürüzlülüğü değerleri eksiltmeli gruba göre anlamlı şekilde daha düşüktü (p<0.05). Transmitensi farkı istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Maruziyet sonrası eklemeli-sigara grubunda RTP anlamlı düzeyde azaldı (p<0.05). Tüm gruplarda transmitensi değerleri anlamlı düzeyde azaldı (p<0.05), yüzey pürüzlülüğünde ise anlamlı değişiklik bulunamadı. Eklemeli ve eksiltmeli yöntemlerle üretilen sigara gruplarının renk farkları arasında anlamlı fark bulundu (p<0.05). Eklemeli sigara grubunun renk farkı (ΔE₀₀) eksiltmeli sigara grubuna göre daha düşük bulundu. Sonuç: Eklemeli zirkonya, daha düşük translusensi ve yüzey pürüzlülüğü ile sigaraya karşı daha iyi renk stabilitesi göstermiştir. Ancak translusensi özelliği geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the color change, translucency, and surface roughness of zirconia fabricated via additive and subtractive manufacturing following cigarette-smoke exposure. Materials and Methods: A total of 60 disk-shaped zirconia specimens (14 × 1 mm) were fabricated using VITA YZ T milling blocks and INNI-CERA (BCM-W500/1000) printing resin. Two groups were formed, each containing 30 specimens. All samples were polished using the OptraGloss zirconia polishing kit. Color coordinates were measured using a spectrophotometer, translucency was assessed using a UV-VIS spectrophotometer, and surface roughness was measured with an optical profilometer. After baseline measurements, the specimens were divided into four subgroups based on exposure condition: Additive-Cigarette, Additive-Saliva, Subtractive-Cigarette, and Subtractive-Saliva. The experimental exposure period lasted for 30 days. Translucency was calculated using the Relative Translucency Parameter (RTP), and color difference was evaluated using the ΔE₀₀ (CIEDE2000) formula. Both calculations were based on CIEDE2000 color difference data. Statistical analyses were performed using Kruskal-Wallis, paired t-test, Wilcoxon, and ANOVA (α=0.05). Results: At baseline, the additive group exhibited significantly lower RTP and surface roughness values compared to the subtractive group (p<0.05). The difference in translucency was not statistically significant (p>0.05). After exposure, RTP significantly decreased in the additive-cigarette group (p<0.05). Translucency values significantly decreased in all groups (p<0.05), while no statistically significant changes were observed in surface roughness. A statistically significant difference in color change was found between the cigarette-exposed additive and subtractive groups (p<0.05), with the additive-cigarette group showing lower ΔE₀₀ values. Conclusion: Additively manufactured zirconia demonstrated better color stability against cigarette exposure with lower initial translucency and surface roughness. However, its translucency property still requires improvement.