Giysi tasarımında kullanılan bilgiler ile performans ölçütlerinin belirlenmesi ve tasarımlar üzerinden analizi
Determination of performance criteria with information used in clothing design and their analysis through design
- Tez No: 969818
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL KILINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
Özet
Tasarım sürecinde kullanılan bilgi türü, hem tasarım kalitesi hem de tüketiciye uygunluk açısından önemli bir belirleyicidir. Bu araştırmanın amacı, tasarım sürecine katılan trend, tüketici ve marka bilgilerinin giysilerin tasarım performansı üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yöntem uygulanmıştır. Nitel aşamada moda endüstrisinde çalışan 13 moda tasarımcısı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış MAXQDA 24 programı ile içerik analizi yöntemi kullanılarak tasarım sürecinde faydalanılan bilgiler ve değerlendirme ölçütleri belirlenmiştir. Araştırmada 6 tasarımcı trend bilgisi ile 6 bluz ve 6 elbise ve trend tüketici ve marka bilgi seti ile 6 bluz ve 6 elbise tasarlamıştır. Elde edilen bu tasarımlar 31 moda tasarımcısı tarafından nitel aşamada belirlenen ölçütler doğrultusunda değerlendirilmiş, elde edilen veriler her bir ölçüt düzeyinde SPSS programı kullanılarak, bağımlı örneklemler t-testi ve bağımsız örneklemler t-testi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, kullanılan bilgi seti ve giysi türüne göre bazı performans ölçütlerinde anlamlı farklılıklar ortaya koymaktadır. Trend bilgisi seti, tasarımcıların tasarımlarında farklılaşma gibi ölçütleri öne çıkarırken, tüketici ve marka bilgisi setleri tüketiciye yönelik ölçütlerde belirgin bir üstünlük sağlamış ve tasarımların hedef kitle beklentilerine daha uygun biçimde şekillenmesine katkıda bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, bilgi setlerinin tasarım çıktılarının biçimlenmesinde belirleyici olduğunu, bilgi temelli tasarım anlayışının tasarım performansını geliştirdiğini ve tasarımların tüketiciye uygunluğunu artırdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The type of information used in the design process is an important determinant in terms of both design quality and consumer suitability. The aim of this research is to determine the effects of trend, consumer, and brand information involved in the design process on the design performance of garments. A mixed-method approach combining qualitative and quantitative methods was applied in this research. In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with 13 fashion designers working in the fashion industry. The content analysis method was used with the MAXQDA 24 program to determine the information used in the design process and the evaluation criteria. In the study, 6 designers designed 6 blouses and 6 dresses using trend information, and 6 blouses and 6 dresses using the trend consumer and brand information set. These designs were evaluated by 31 fashion designers according to the criteria determined in the qualitative phase. The data obtained were analyzed at each criterion level using the SPSS program, paired samples t-tests and independent samples t-tests. The research findings reveal significant differences in some performance criteria depending on the information set used and the type of garment. While the trend information set highlights criteria such as differentiation in designers' designs, the consumer and brand information sets have provided a clear advantage in consumer oriented criteria and contributed to shaping designs more appropriately aligned with target audience expectations. The results obtained reveal that information sets are decisive in shaping design outputs, that an information-based design approach improves design performance, and that it increases the suitability of designs for consumers.