Üç boyutlu yazıcılar ile giysi tasarımı ve üretimi
Garment design and production with 3D printers
- Tez No: 848860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE ÖZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsan hayatında teknoloji sürekli olarak ilerleme eğilimindedir. Teknolojinin bu eğilimine uyum sağlayamayan birçok meslek işlevini kaybederken, gelişimi bünyesinde barındıran birçok meslek dalı da her geçen gün kendini güncellemektedir. Moda ve tekstil tasarımı alanı bu gelişimin dışında kalmamış, teknolojinin ilerleme eğilimiyle kendini daima yenilemiştir. Moda ve tekstil tasarımında devrim sayılabilecek gelişmelerden biri geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen üç boyutlu yazıcılardır. Üç boyutlu baskı ya da eklemeli imalat olarak da adlandırılan dijital üretim teknolojisi, üç boyutlu görüntülerin bir yazıcı kullanılarak fiziksel nesneler haline getirilmesi işlemidir. Uzun yıllardır mühendisler ve tasarımcılar tarafından kullanılan bu teknoloji, günümüzde uygun fiyatlı masaüstü yazıcıların yaygınlaşmasıyla çok daha fazla popülerlik kazanmıştır. Üç boyutlu yazıcılarla üretimin kolaylaşması yeni nesil tasarımcıların çalışma alanını genişletmiştir. Yeni nesil tasarımcılar üç boyutlu yazıcıları kullanarak fikirlerini kolaylıkla hayata geçirmektedirler. Bu bağlamda çalışması gerçekleştirilen bu tezin içeriğinde üç boyutlu yazıcılar ile ilgili çeşitli kaynaklardan bilgiler elde edilmiş ve edinilen bilgiler ışığında üç boyutlu yazıcı kullanılarak giysi üretilmiştir. Çalışma çerçevesinde üretilen ürün iki parçadan oluşmaktadır. Etek ve sweat görünümü verilen yelek şeklinde tasarlanan giysi tek bedende üretilip, 36-38-40 bedenlerine de uyum sağlamaktadır. Üç boyutlu üretim teknolojisi günümüzde sayısız alanda kullanılmaktadır ve insanlar için fikirlerden nesneler oluşturma imkânı sağlamaktadır. Fikirlerin tasarımlara yansıdığı moda sektöründe de kişisel üretim büyük bir yer kaplamaktadır. Bu teknolojinin getirdiği kolaylıklar ile kişisel üretim ve özgür tasarım imkânları sayesinde, üç boyutlu baskı teknolojileriyle moda ve tasarım birleşmekte ve üç boyutlu yazıcılar moda sektöründe yerini gün geçtikçe sağlamlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technology tends to progress continuously in human life. While many professions that cannot adapt to this trend of technology lose their function, many professions that include development are updating themselves day by day. The field of fashion and textile design has not been left out of this development and has always renewed itself with the progress of technology. One of the developments that can be considered as a revolution in fashion and textile design is three-dimensional printers, which are described as the technology of the future. Digital manufacturing technology, also called three-dimensional printing or additive manufacturing, is the process of turning three-dimensional images into physical objects using a printer. This technology, which has been used by engineers and designers for many years, has gained much more popularity today with the spread of affordable desktop printers. The facilitation of production with three-dimensional printers has expanded the working area of new generation designers. New generation designers are easily implementing their ideas using 3D printers. In this context, in the content of the thesis, which was studied, information about three-dimensional printers was obtained from various sources and clothing was produced using a three-dimensional printer in the light of the information obtained. The product produced within the framework of the study consists of two parts. The garment, designed as a skirt and sweat vest, is produced in one size and adapts to sizes 36-38-40. Three-dimensional production technology is used in countless fields today and provides the opportunity for people to create objects from ideas. Personal production occupies a large place in the fashion industry, where ideas are reflected in designs. With the convenience of this technology and the possibilities of personal production and free design, fashion and design combine with three-dimensional printing technologies, and three-dimensional printers are strengthening their place in the fashion industry day by day.