Çocuk yoğun bakım ünitesinde septik şok ile izlenen hasta özelliklerinin retrospektif taranması
Retrospective analysis of the characteristics of patients followed with septic shock in the pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 969827
  2. Yazar: ELİF DURBİN BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR ÖDEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Pediatrik sepsis, çocukluk çağında morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden biridir. Bu çalışma, çocuk yoğun bakım ünitesinde sepsis ve septik şok tanısıyla izlenen hastalarda mortaliteyi etkileyen klinik ve laboratuvar faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntemler: Bu retrospektif tanımlayıcı çalışma, Ocak–Aralık 2024 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde sepsis tanısıyla izlenen 1 ay–18 yaş arası 96 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastaların demografik verileri, enfeksiyon odakları, kültür sonuçları, organ disfonksiyonları, hemodinamik destek gereksinimleri ve klinik sonuçları kaydedilmiştir. PRISM-III, PELOD-2, OFI ve PODIUM skorları ile mortalite arasındaki ilişki incelenmiş, ayrıca vazoaktif inotrop skoru (VIS), pARDS, MODS ve septik şok gelişimi değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde ki-kare testi, Fisher's exact test, Fisher-Freeman-Halton testi ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Genel mortalite oranı %22 olarak saptanmıştır. Septik şok gelişen olgularda mortalite %65'e, pARDS gelişenlerde %83,3'e ulaşmıştır. RRT uygulanan hastalarda mortalite %46,7 olup, RRT uygulanmayanlarda %17,3 olarak bulunmuştur (p<0,05). En sık enfeksiyon odakları alt solunum yolu (%40) ve kan dolaşımı (%19) idi. Kültür pozitifliği %60 oranında saptanmış, ancak mortalite ile anlamlı ilişki göstermemiştir. PRISM-III, PELOD-2, OFI, PODIUM skorları ve VIS değerleri ölen hastalarda anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p<0,001). Sonuç: Pediatrik sepsiste mortalite, septik şok, pARDS ve çoklu organ disfonksiyonu varlığıyla yakından ilişkilidir. Erken tanı, uygun sıvı resüsitasyonu, hedefe yönelik vazopressör tedavi ve destek yaklaşımları mortaliteyi azaltmada kritik öneme sahiptir. Skorlama sistemlerinin erken dönemde uygulanması, riskli hastaların belirlenmesini kolaylaştırarak sağkalımı artırabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Pediatric sepsis remains one of the leading causes of morbidity and mortality in childhood worldwide. This study aimed to identify clinical and laboratory factors associated with mortality in children followed in the pediatric intensive care unit with the diagnosis of sepsis and septic shock. Materials and Methods: This retrospective descriptive study included 96 patients aged 1 month to 18 years who were admitted to the PICU of Bursa Uludağ University Hospital between January and December 2024 with a diagnosis of sepsis. Demographic data, infection foci, culture results, organ dysfunction, hemodynamic support requirements, and clinical outcomes were recorded. The relationships between PRISM-III, PELOD-2, OFI, and PODIUM scores and mortality were analyzed. Additionally, vasoactive-inotropic score, pARDS, MODS, and septic shock development were evaluated. Results: The overall mortality rate was 22%. Mortality reached 65% in patients with septic shock and 83.3% in those with pARDS. Mortality was 46.7% in patients requiring renal replacement therapy (RRT) compared to 17.3% in those without RRT (p<0.05). The most common infection foci were lower respiratory tract (40%) and bloodstream (19%). Culture positivity was 60%, with no significant association with mortality. PRISM-III, PELOD-2, OFI, PODIUM scores, and VIS values were significantly higher in non-survivors (p<0.001). vii Conclusion: Mortality in pediatric sepsis is strongly associated with septic shock, pARDS, and multiple organ dysfunction. Early recognition, adequate fluid resuscitation, targeted vasoactive support, and timely adjunctive therapies are crucial in improving outcomes. Implementing scoring systems early in the course may help identify high-risk patients and enhance survival rates.