Huzurevinde kalan yaşlılara uygulanan el masajının uyku kalitesi ve kaygı düzeyine etkisi
Effect of hand massage applied to elderly people staying in a nursing home on sleep quality and anxiety level
- Tez No: 969874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇAYIR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, huzurevinde kalan bireylere uygulanan el masajının uyku kalitesi ve kaygı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü deneysel desendeki bu araştırma, Kasım 2024-Aralık 2024 tarihleri arasında Amasya iline bağlı bulunan iki farklı huzurevinde kalmakta olan, dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 54 birey (27 el masajı, 27 kontrol) ile yürütülmüştür. Müdahale grubundaki bireylere haftada üç kez, her iki ele 5 dakika olmak üzere toplam 10 dakika el masajı 4 hafta boyunca (toplam 12 seans) uygulanmıştır. Araştırmanın ön test verileri ilk görüşmede (1. gün), son test verileri ise 4 haftalık el masajı uygulamasının ardından (30. gün) toplanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki kare analizi, bağımlı örneklem t testi ve bağımsız örneklem t testi, tek yönlü kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. El masajı grubu ve kontrol grubundaki bireyler arasında sosyodemografik özellikler açısından anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Her iki grubun, ön testte Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve Sürekli Kaygı Ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık saptanmış (p < 0,05) olup el masajı grubundaki bireylerin kontrol grubundaki bireylere göre uyku kalitelerinin daha düşük, kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Son testte ise el masajı grubundaki bireylerin Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi puan ortalamalarının kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha düşük olduğu (p < 0,01) bulunmuş olup, Sürekli Kaygı Ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p > 0,05). Diğer yandan el masajı grubunun Sürekli Kaygı Ölçeği ön test son test puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olduğu ve son testte ölçek puan ortalamasının daha düşük olduğu belirlenmiştir (p < 0,05). Sonuç olarak huzurevinde kalan bireylere uygulanan el masajının, bireylerin uyku kalitesini arttırdığı ve kaygı düzeyini azaltmada kısmen etkili olduğu belirlenmiştir. Kötü uyku kalitesini ve yüksek kaygı düzeyini iyileştirmede hemşirelerin el masajından yararlanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of hand massage on sleep quality and anxiety levels in individuals living in a nursing home. This randomized controlled experimental study was conducted between November 2024 and December 2024 with 54 individuals (27 hand massage, 27 controls) residing in two different nursing homes in Amasya province. They met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Individuals in the intervention group received a 10-minute hand massage, 5 minutes on each hand, three times a week for 4 weeks (12 sessions in total). Pretest data were collected at the first interview (day 1), and posttest data were collected after the 4-week hand massage application (day 30). The control group received no intervention. Data were collected using an Introductory Information Form, the Pittsburgh Sleep Quality Index, and the Trait Anxiety Scale. Chi-square analysis, dependent sample t-test, independent sample t-test, one-way analysis of covariance (ANCOVA) were used to evaluate the data. There was no significant difference in sociodemographic characteristics between the individuals in the hand massage group and the control group. A significant difference was found between the mean Pittsburgh Sleep Quality Index and Trait Anxiety Inventory scores of both groups at the pre-test (p < 0.05), and individuals in the hand massage group were found to have lower sleep quality and higher anxiety levels than those in the control group. In the post-test, the mean Pittsburgh Sleep Quality Index scores of individuals in the hand massage group were found to be significantly lower than those in the control group (p <0.01), while no significant difference was found between the mean Trait Anxiety Inventory scores (p> 0.05). On the other hand, the difference between the mean pre-test and post-test Trait Anxiety Inventory scores of the hand massage group was significant, and the mean scale score was lower at the post-test (p <0.05) In conclusion, it was determined that hand massage applied to nursing home residents improved their sleep quality and was partially effective in reducing anxiety levels. Nurses are recommended to utilize hand massage to improve poor sleep quality and high anxiety levels.