Hastanede yatan kronik hastalıklı bireylere uygulanan müzik terapisinin hastane anksiyete, depresyon ve konfor düzeyine etkisi
The effect of music therapy applied to hospitalized individuals with chronic diseases on hospital anxiety, depression and comfort level
- Tez No: 969873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇAYIR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hastanede yatan kronik hastalıklı bireylere uygulanan müzik terapisinin hastane anksiyete, depresyon ve konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü deneysel tipte gerçekleştirilen bu araştırma, Eylül 2024-Şubat 2025 tarihleri arasında Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Üroloji Servisi'ne dahili hastalıklar nedeniyle yatan dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 58 birey ile yürütülmüştür. Müzik terapi grubundaki bireylere 4 gün boyunca günde 30 dakikalık müzik terapisi uygulanmıştır. Kontrol grubundaki bireyler ise rutin tedavi ve bakımlarını almış, bu bireylere ek herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Araştırma ön test verileri 1. günde/ilk görüşmede, son test verileri ise 5. günde toplanmıştır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Genel Konfor Ölçeği Kısa Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Ki kare analizi, bağımlı örneklem t testi ve bağımsız örneklem t testi, tek yönlü kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Müzik terapi grubu ve kontrol grubundaki bireyler arasında sosyodemografik özellikler açısından anlamlı bir farklılık bulunmadığı belirlenmiştir. Her iki grubun, ön testte Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ve Genel Konfor Ölçeği Kısa Formu puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p > 0,05). Son testte ise müzik terapi grubundaki bireylerin Genel Konfor Ölçeği Kısa Formu puan ortalamalarının anlamlı şekilde daha yüksek olduğu (p < 0,001) bulunmuş olup Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p > 0,05). Diğer yandan müzik terapi grubunun Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ön test son test puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olduğu ve son testte ölçek puan ortalamasının daha düşük olduğu belirlenmiştir (p < 0,01). Sonuç olarak hastanede yatan kronik hastalıklı bireylere uygulanan müzik terapisinin, bireylerin konfor düzeyini arttırdığı ve hastane anksiyetesi ve depresyonunu azaltmada kısmen etkili olduğu belirlenmiştir. Hastanede yatan kronik hastalıklı bireylerin anksiyete ve depresyonunun azaltılması ve konfor düzeylerinin arttırılmasında hemşirelerin müzik terapisini kullanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of music therapy applied to hospitalized chronically ill individuals on hospital anxiety, depression and comfort levels. This randomized controlled experimental study was conducted with 58 individuals who were admitted to the Merzifon Kara Mustafa Paşa State Hospital Urology Department on behalf of an internal medicine specialist between September 2024 and February 2025, who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Individuals in the music therapy group received 30 minutes of music therapy as a single session per day for 4 days. Individuals in the control group received their routine treatment and care, and no additional intervention was applied to these individuals. Pre-test data were collected on the 1st day/first interview, and post-test data were collected on the 5th day. The research data were collected using the Personal Information Form, Hospital Anxiety and Depression Scale, and General Comfort Scale Short Form. Chi-square analysis, dependent sample t-test and independent sample t-test, one-way analysis of covariance (ANCOVA) were used in the evaluation of the data. There were no significant differences in sociodemographic characteristics between individuals in the music therapy and control groups. No significant difference was found between the mean scores on the Hospital Anxiety and Depression Scale and the Short Form of the General Comfort Scale in the pretest of either group (p > 0,05). In the posttest, individuals in the music therapy group had significantly higher mean scores on the Short Form of the General Comfort Scale (p < 0,001), but no significant difference was found between their mean scores on the Hospital Anxiety and Depression Scale (p > 0,05). On the other hand, the difference between the pretest and posttest mean scores on the Hospital Anxiety and Depression Scale in the music therapy group was significant, and the mean scale score was lower in the posttest (p < 0,01). As a result, it was determined that music therapy applied to hospitalized individuals with chronic diseases increased the comfort level of the individuals and was partially effective in reducing hospital anxiety and depression. It is recommended that nurses use music therapy to reduce anxiety and depression and increase comfort levels of hospitalized individuals with chronic diseases.