Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında mr volümetri ile ölçülen böbrek volümü ile trombosit belirteçleri ve glomeruler filtrasyon hızı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between kidney volume measured by mr volumetry and platelet markers and glomerular filtration rate in patients with autosomal dominant polycystic kidney disease
- Tez No: 969908
- Danışmanlar: PROF. DR. GARİP ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı (ODPBH), Kronik Böbrek Hastalığı'nın (KBH) genetik kökenli başlıca nedenlerinden olup kist büyümesine bağlı böbrek yapısında bozulma ve glomeruler filtrasyon hızında (GFH) azalmayla seyreder. Total böbrek volümü (TBV), hastalık progresyonunu değerlendirmede önemli bir ölçüttür. Trombosit belirteçlerinin yalnızca hematolojik değil, inflamatuar ve kardiyovasküler süreçleri de yansıtabildiği gösterilmiştir. Platelet sayısı (PLT), Ortalama trombosit hacmi (MPV), trombosit dağılım genişliği (PDW) ve Plateletkrit (PCT) parametrelerini içeren trombosit belirteçlerinin ODPBH ile ilişkisi henüz aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, ODPBH'li bireylerde MR volümetri ile ölçülen TBV ile trombosit belirteçleri ve GFH arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmaya ODPBH tanılı 100 hasta ile etiyolojik nedeni ODPBH olmayan KBH ile takipli 50 hasta dahil edilmiştir. ODPBH'li hastalar ayrıca GFH değerlerine ve ortalama TBV değerine göre alt gruplara ayrılarak analiz edilmiştir. ODPBH ve kontrol grubunda trombosit belirteçleri açısından anlamlı fark bulunmamış olup ODPBH grubu GFH değerlerine göre gruplandırıldığında GFH<60 ml/dk olan grupta PLT (p = 0,04) ve PCT (p = 0,046) anlamlı olarak düşük bulunmuştur. ODPBH'li hastalarda TBV ile PLT arasında zayıf düzeyde anlamlı negatif ilişki (r = -0,247, p = 0,013), TBV ile PCT arasında anlamlı negatif korelasyon (r = -0,320, p = 0,001) saptanmıştır. GFH≥60 ml/dk olan hastalarda TBV ile PCT arasında (r = -0,243, p = 0,032); GFH<60 ml/dk olan hastalarda TBV ile PLT arasında anlamlı negatif korelasyon (r = -0,480, p= 0,024) bulunmuştur. TBV grup ortalaması olan 1174,5 ml'nin üzerinde olan hasta grubunda TBV ile PLT arasında (r = -0,408, p = 0,003) ve TBV ile PCT arasında (r= -0,306, p = 0,01) anlamlı negatif korelasyon görülmüştür. Bu veriler trombosit belirteçlerinin ODPBH'de TBV'deki artış ve GFH'deki düşüşten etkilenebileceğini göstermiş olup ODPBH'nin seyri ve prognozundaki rolünü anlamaya yönelik literatüre katkı sunmakta ve ileride yapılacak geniş örneklemli çalışmalara fikir oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Autosomal Dominant Polycystic Kidney Disease (ADPKD) is one of the most important genetic causes of Chronic Kidney Disease (CKD), characterized by progressive cyst growth, which disrupts the structural integrity of the kidneys and leads to a decrease in glomerular filtration rate (GFR). Total kidney volume (TKV) measured by imaging techniques is used to evaluate disease progression. Platelet indices reflect not only hematological but also inflammatory and cardiovascular processes. The relationship between platelet markers-including platelet count (PLT), mean platelet volume (MPV), platelet distribution width (PDW), and plateletcrit (PCT)-and ADPKD remains unclear. This study aimed to investigate the relationship between TKV measured by MR volumetry and platelet markers as well as GFR in individuals with ADPKD. The study included a total of 100 patients diagnosed with ADPKD and 50 CKD patients with non-ADPKD etiology as controls. The ADPKD group was further divided into subgroups based on GFR values and the average TKV. No significant differences in platelet markers were found between ADPKD and control groups; however, ADPKD patients with GFR <60 mL/min had significantly lower PLT (p = 0.04) and PCT (p = 0.046). ADPKD patients showed a weak but significant negative correlation between TKV and PLT (r = -0.247, p = 0.013), and a significant negative correlation between TKV and PCT (r = -0.320, p = 0.001). Among patients with GFR ≥60 mL/min, a negative correlation was observed between TKV and PCT (r = -0.243, p = 0.032); and in those with GFR <60 mL/min, a significant negative correlation was found between TKV and platelet count (r = -0.480, p = 0.024). In patients with TKV above the average (1174.5 mL), significant negative correlations were found between TKV and PLT (r = -0.408, p = 0.003) and TKV and PCT (r = -0.306, p = 0.01). These findings suggest platelet indices may be influenced by increased TKV and decreased GFR in ADPKD, contributing to understanding their role in disease course and prognosis, and providing a basis for future large-scale studies.