Over kanseri hastalarında topoizomeraz-2a aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of topoisomerase-2a activity in ovarian cancer patients
- Tez No: 969910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ARIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
TUTUS A., Over Kanserinde Topoizomeraz 2A Aktivitesinin Değerlendirilmesi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi. Ankara, 2025. Bu çalışmanın amacı, platin duyarlı rekürren epitelyal over kanserli (EOC) hastalarda TOP2A ekspresyonunun klinik yanıt ve sağkalım üzerindeki etkisini inceleyerek, bu biyobelirtecin prognostik ve prediktif değerini ortaya koymaktır. Retrospektif olarak planlanan bu çalışmaya, 2. basamakta karboplatine ek olarak pegile liposomal doksorubisin (PLD) veya paklitaksel alan 2014-2024 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi almış rekürren platin duyarlı histolojik olarak tanımlanmış 88 EOC hastası dahil edildi. Tümör dokularındaki TOP2A ekspresyonu immünohistokimyasal (İHK) yöntemle değerlendirildi ve ortanca boyanma yüzdesi olan %15'e göre hastalar 2 gruba ayrıldı. Tedavi yanıtı, progresyonsuz sağkalım (PFS) ve genel sağkalım (OS) verileri, TOP2A düzeylerine göre karşılaştırıldı. Genel popülasyonda TOP2A ekspresyonu yüksek olan hastalarda 2. basamak kemoterapi sonrası PFS (15,8 ay vs. 18,8 ay HR: 1,26 p=0,394) ve OS (32,1 ay vs. 56,6 ay HR: 1,92 p=0,062) numerik olarak daha kısa bulundu. 2. basamakta PLD alan grupta TOP2A ekspresyonu yüksek olan hastalarda PFS (11,5 ay vs. 18,2 ay HR: 3,39 p=0,012) daha kısa bulundu. OS'de TOP2A ekspresyonu düşük olanlarda medyan sağkalıma ulaşılamazken, TOP2A ekspresyonu yüksek olanlarda OS (29,3 ay HR: 4,15 p=0,021) anlamlı olarak daha yüksekti. PLD alan hastalardaki bu sonuçlar çok değişkenli analizler sonrasında da devam etmekteydi. Paklitaksel alan hastalarda ise TOP2A ekspresyon düzeyine göre 2. basamak sonrası belirgin fark gözlenmedi. Tüm hasta grubunda TOP2A<%15 olanlarda PFS ve OS paklitaksel veya PLD alanlarda benzer saptandı. TOP2A≥%15 olanlarda PFS, PLD alanlarda 11,5 ay (IQR: 8,2-14,9) bulunuken, paklitaksel alanlarda 20,4 ay (IQR: 13,0-27,7) bulundu (p=0,009). TOP2A boyanma düzeyleri sürekli alındığında genel popülasyonda boyanma yüzdesi arttıkça OS azalmaktaydı HR:1,08 (%95 GA: 1,02-1,14; p=0,007). Elde edilen bulgular, TOP2A'nın hem tedaviye yanıtı öngörebilen bir prediktif belirteç hem de sağkalım üzerinde etkili bir prognostik faktör olabileceğini göstermektedir. Ayrıca bu sonuçlar, TOP2A'nın biyolojik davranışla ilişkili olabileceğini ve klasik kemoterapi stratejilerinin moleküler belirteçler ışığında yeniden şekillendirilmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
TUTUS A., Evaluation of Topoisomerase 2A Activity in Ovarian Cancer. Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Specialization Thesis. Ankara, 2025. The aim of this study is to evaluate the prognostic and predictive value of TOP2A expression by investigating its impact on clinical response and survival in patients with platinum-sensitive recurrent epithelial ovarian cancer (EOC). This retrospective study included 88 histologically confirmed recurrent platinum-sensitive EOC patients who were treated between 2014 and 2024 at Hacettepe University Faculty of Medicine. As second-line therapy, patients received either pegylated liposomal doxorubicin (PLD) or paclitaxel in combination with carboplatin. TOP2A expression in tumor tissues was assessed by immunohistochemistry (IHC), and patients were categorized into two groups based on the median staining percentage of 15%. Treatment response, progression-free survival (PFS), and overall survival (OS) were compared according to TOP2A levels. In the overall population, patients with high TOP2A expression had shorter PFS (15.8 vs. 18.8 months, HR: 1.26, p=0.394) and OS (32.1 vs. 56.6 months, HR: 1.92, p=0.062) following second-line chemotherapy. Among patients who received PLD, those with high TOP2A expression had significantly shorter PFS (11.5 vs. 18.2 months, HR: 3.39, p=0.012). Similarly, while median OS was not reached in the low expression group, patients with high TOP2A expression had significantly shorter OS (29.3 months, HR: 4.15, p=0.021). Moreover, these results remained significant after multivariate analysis in the PLD group. No significant differences in survival outcomes were observed between TOP2A expression groups among patients treated with paclitaxel. These findings suggest that TOP2A may be a predictive biomarker for treatment response as well as a prognostic factor for survival. Additionally, these results indicate a potential link between TOP2A and tumor biology, supporting the need to tailor conventional chemotherapy strategies based on molecular biomarkers.