Yönetici geliştirme ve yönetici geliştirmenin yönetici başarısına katkıları
  1. Tez No: 30719
  2. Yazar: HÜLYA GÜNDÜZ (KIRCI)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Yöneticilerin temel görevleri kurumları öngördükleri amaçlara en etkin ve en verimli yoldan ulaştırmaktır. Esasen yöneticilerin başarıları, örgütleri amaçlarına ulaştırmadaki başarıları ile ölçülür. Yöneticileri yönetim konusunda başarılı kılmak, onları yönetici geliştirme konusunda eğitmekle mümkündür. İşte yönetici geliştirme eğitimi özellikle bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Yöneticilerin geliştirilmesinde en çok kullanılan yöntemler olay geliştirme, rol oyunları, duyarlılık eğitimi, iş değiştirme planları ve rehberliktir. Özel dış kurslar iyi seçilir ve kuruluşun amaçlarına dikkatle uyarlanırsa yararlıdır. Bu çalışmanın amacı yönetici geliştirme çalışmalarını incelemek ve geliştirme çalışmalarının yönetici başarısına katkılarını tespit etmektir. Bu amaçla, kuruluşlara soru kâğıtları (anket) dağıtılmış ve elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçları yönetici geliştirme çalışmalarının yönetici ve kuruluşun başarısını arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Managers should be effective in meeting the particular purpose of organizations in which they work. However, while the development of effective managers are necessory from an organizational point of view. Managers is not by means a subservient tool of the organiza tion's purpose. Because one of the central realities of an organiza tion is the need to understand and adapt to rapid change. In addition, there is always a shortage of effective managerial talent, so the organization must maintain a constant development program. For maximum success, needs and objectives is determined clearly and used of a wide range of internal and external programs and resources. Among the methods most appropraite for manager development are the use of case study, role playing, sensitivity training, job rotation plans and coaching. Special outside courses are helpful if well chosen and carefully tailored to the organization's objectives. The purpose of this research; is to examined manager development activities and to determine the exoggeration to manager's success of development activities. In this reason, with the data obtained by a guestionnaires applied at organizations, it is find out that manager development activities rise of both manager success and organization success.