Süt molar dişlerin kontak bölgelerinin incelenmesi
An evaluation of the proximal contact areas in primary molars
- Tez No: 969917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ÖZMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, OXIS sınıflandırmasında tanımlandığı gibi, süt molar dişlerin farklı interproksimal temas alanlarının araştırılması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 1 Şubat 2024- 1 Şubat 2025 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniğine başvuran 3-8 yaş arası çürüksüz süt molar kontak yüzeyi bulunduran 422 hastanın 1033 kontak alanı incelendi. Yapılan muayenelerde kontak tipleri OXIS sınıflandırmasına göre“O”(açık),“X”(nokta),“I”(düz) ve“S”(kavisli) tipi kontak şeklinde kaydedildi. Kontak tipleri; yaş, cinsiyet ve bulunduğu çene kuadrantına göre değerlendirildi. Veriler tanımlayıcı istatistiksel metodlar ve ki-kare testleri kullanılarak analiz edildi. İstatistiksel anlamlılık için p<0,05 değeri kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya 225 kız ve 197 erkek olmak üzere toplam 422 hasta dahil edildi. Kızlarda yaş ortalaması 6,0 ± 1,61 erkeklerde ise 6,04 ± 1,55'tir. Değerlendirilen 1033 çürüksüz kontak alanının 551'i maksillada, 482'si mandibuladadır. En fazla gözlenen kontak“I”tipi (%73,1) olup, en az gözlenen kontak“O”(%5,9) tipidir (p<0,001). Bu sonuçlar her iki cinsiyet için de geçerlidir (p=0,004). Her yaş grubu kendi içinde ayrı ayrı değerlendirildiğinde tüm yaş gruplarında en fazla gözlenen kontak tipi“I”olmuştur. 3 ve 4 yaş gruplarında en az gözlenen kontak“S”tipi olurken; diğer tüm yaş gruplarında“O”tipi kontak en az gözlenen olmuştur (p<0,001). Sağ maksilla, sol maksilla, sağ mandibula ve sol mandibula ayrı ayrı değerlendirildiğinde, tüm bölgelerde en fazla“I”tipi kontak görülmüştür. Maksillada en az görülen kontak“O”tipi olurken, mandibulada ise“S”tipi olmuştur (p<0,001). Sonuç: Bu çalışma sonucunda OXIS sınıflandırmasına göre süt molar dişlerde en fazla gözlenen kontak“I”tipi olmuştur. OXIS sınıflandırması ile, hem süt hem de daimi dişleri kapsayacak şekilde, ülke genelini yansıtabilecek, çok merkezli yeni çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the different interproximal contact areas of primary molars as defined in the OXIS classification. Material and Method: In this study, 1033 contact areas of 422 patients aged 3-8 years with caries-free primary molar contact surfaces who applied to Ondokuz Mayıs University, Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics between February 1, 2024 and February 1, 2025 were examined. In the examinations, contact types were recorded as“O”(open),“X”(point),“I”(straight) and“S”(curved) type contact according to the OXIS classification. Contact types were evaluated according to age, gender and location. Data were analyzed using descriptive statistical methods and chi-square tests. A p-value of <0.05 was accepted as statistically significant. Results: A total of 422 patients, 225 girls and 197 boys, were included in the study. The mean age in girls was 6.0 ± 1.61 and in boys was 6.04 ± 1.55. Of the 1033 caries-free contact areas evaluated, 551 were in the maxilla and 482 were in the mandible. The most commonly observed contact type was“I”(73.1%), while the least commonly observed contact was“O”(5.9%) (p<0.001). These results were valid for both genders (p=0.004). When each age group was evaluated separately, the most commonly observed contact type in all age groups was“I”. While the least commonly observed contact in the 3 and 4 age groups was“S”type,“O”type contact was the least commonly observed in all other age groups (p<0.001). When the right maxilla, left maxilla, right mandible and left mandible were evaluated separately, the most common type of contact was“I”in all regions. The least common type of contact in the maxilla was“O”and the least common type in the mandible was“S”(p<0.001). Conclusion: As a result of this study, according to the OXIS classification, the most common contact observed in primary molars was“I”type. With the OXIS classification, new multi-center studies can be conducted that will reflect the whole country, covering both primary and permanent teeth.