Futbol seyircilerinin saldırgan davranışlarının incelenmesi: nedenleri ve etkileyen faktörler
An examination of aggressive behaviors among football spectators: causes and influencing factors
- Tez No: 969924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BELTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bingöl ilindeki amatör futbol müsabakalarını düzenli olarak izleyen seyircilerin futbolda saldırganlığa neden olan etmenlere dair görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmaya, gönüllük esasına dayalı olarak 204 kişi katılmıştır. Araştırılacak olan konuya ilişkin kişisel bilgi formu ile Özmaden (2004) tarafından geliştirilmiş olan“Futbol Seyirci Saldırganlığı Ölçeği”kullanılmıştır. Demografik bilgiler ve diğer grup sorulara ait fikir edinilmesini sağlamak amacıyla aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde dağılımları içeren tanımlayıcı istatistikler sunulmuştur. Futbol seyirci saldırganlığı ölçeği aracılığıyla toplanan verilerin bazı demografik değişkenlerle ilişkisini tespit etmek amacıyla Bağımsız Örneklem T (İndependent Sample T) ve Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way Anova) testleri uygulanmıştır. Veriler SPSS Statistics 22 paket programda değerlendirilmiştir. Sonuçlar %95 güven aralığında, anlamlılık p<0.05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların futbolda saldırganlığa neden olan faktörlere ilişkin tutumların düzeyleri incelendiğinde yasaların yeterli bulunması, cezai işlemlerin yeterli bulunması ve TFF'nin tarafsızlığı ile ilgili olumsuz düşünceye sahip katılımcıların tüm alt boyutlarda anlamlı derecede olmamakla birlikte yüksek düzeyde ortalamaya sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Spor geçmişi, öğrenim durumu ve müsabakanın takip edildiği ortam gibi değişkenlerin futbolda saldırganlığa neden olan faktörler üzerinde bir etkiye sahip olmadığı sonucu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views of spectators who regularly watch amateur football matches in Bingöl province regarding the factors that cause aggression in football. A total of 204 individuals participated in the study on a voluntary basis. A personal information form related to the research topic and the“Football Spectator Aggression Scale”developed by Özmaden (2004) were used as data collection tools. Descriptive statistics including arithmetic mean, standard deviation, frequency, and percentage distributions were presented to gain insight into demographic information and group-related questions. In order to determine the relationship between the data collected through the Football Spectator Aggression Scale and certain demographic variables, Independent Samples T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were applied. The data were analyzed using the SPSS Statistics 22 software package. The results were evaluated at a 95% confidence interval and a significance level of p<0.05. As a result of the study, it was found that participants who had negative opinions regarding the adequacy of laws, the sufficiency of penal sanctions, and the impartiality of the Turkish Football Federation (TFF) had relatively high average scores across all sub-dimensions, although the differences were not statistically significant. It was also concluded that variables such as sports background, level of education, and the environment in which the match was followed had no significant effect on the factors causing aggression in football.