Beden eğitimi öğretmenlerinin faillik düzeylerini etkileyen faktörlerin karma araştırma yöntemi ile incelenmesi
Examining the factors affecting the agency levels of physical education teachers using mixed research method
  1. Tez No: 969925
  2. Yazar: FETİYE ŞEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Toplumun var olma sürecini büyük oranda etkileyen bilgi, eğitim-öğretim aracılığı ile gerçekleşmektedir bu nedenle de öğretmenler önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı; beden eğitimi öğretmenlerinin faillik düzeylerini etkileyen faktörlerin karma araştırma yöntemi ile incelenmesidir. Bu çalışmada öğretmen faillik düzeyleri farklı değişkenler açısından incelenerek, faillik durumunu etkileyen sebeplerin belirlenmesine çalışılmıştır. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel aşamasındaki çalışma grubunu Burdur ilinde görev yapan 83 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Nitel aşamada yer alan katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiş ve bu kapsamda 10 beden eğitimi öğretmeni çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri nicel ve nitel olmak üzere iki aşamada toplanmıştır. Nicel aşamada“Öğretmen Failliği Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel aşamada ise yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın analizleri nicel ve nitel olarak iki aşamada yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılmadan önce ölçüm değerlerinin normal dağlım gösterip göstermediğine bakılmış ve normal dağılım şartını sağlamadığı görülmüştür ve bu sebeple verilerin analizinde parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Buna göre iki değişkenin ortalamaları karşılaştırılırken Mann-Whitney U Testi, ikiden fazla değişkenlerin ortalaması karşılaştırılırken ise Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Buna göre veriler önce kodlanmış ve daha sonra benzer veriler temalar altında toplanarak sınıflandırılmıştır. Araştırmanın nicel bulgularına göre öğretmenlerin genel faillik düzeylerinin yüksek çıktığı görülmüştür. Faillik düzeyinin cinsiyete, mesleki deneyim yılına, görev yapılan okul kademesine, lisansüstü eğitim alma durumuna, görev yapılan okulun yerleşim birimine, mesleki deneyim yılına ve farklı kademelerde görev yapma değişkenlerine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Alt boyutlar puanlarının bu değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakıldığında ise; cinsiyet değişkeninde yapıcı katılım boyutunda kadın öğretmenlerinin erkek öğretmenlerden daha yüksek puana sahip oldukları ve görev yapılan okulun yerleşim birimi değişkeninde de yine yapıcı katılım boyutunda ilde görev yapan öğretmenlerin ilçede görev yapan öğretmenlerden daha yüksek puana sahip oldukları bulunmuştur. Yine araştırmanın nitel bulgularına bakıldığında çalışmaya katılan beden eğitimi öğretmenleriyle yapılan görüşmeler sonucunda, öğrenme etkililiğinin düşük olmasının nedenleri beş ana tema altında toplanmıştır. Bunlar; kurumsal ve sistemsel faktörler, fiziki ve maddi imkân yetersizlikleri, öğrenci profili ve motivasyonu, kişisel ve mesleki faktörler, toplumsal ve kültürel etkenlerdir. Çalışmaya katılan beden eğitimi öğretmenlerinin öğretme etkililiklerinin düşük olma nedenleri iki tema altında toplanmıştır. Bunlar öğrenci kaynaklı nedenler ve sistemsel ve okul kaynaklı nedenlerdir. Çalışmaya katılan beden eğitimi öğretmenlerinin geleceğe yönelik düşük iyimserliklerinin nedenlerini belirlemeye yönelik yapılan görüşmeler sonucunda dört tema ortaya çıkarılmıştır. Bunlar; umutsuzluk ve tükenmişlik, koşullu iyimserlik, alternatif kariyer arayışları, geleceğe dair plan yokluğu olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan beden eğitimi öğretmenlerinin yapıcı katılım düzeylerinin neden düşük olduğunu belirlemeye yönelik yapılan görüşme sonrasında altı sebep yani altı tema ortaya çıkartılmıştır. Bunlar; mesleki gelişimde doygunluk ve motivasyon eksikliği, öğrenci odaklı uyum ihtiyacı, dışsal koşullara bağımlı mesleki gelişim, fiziksel ve kurumsal kısıtlılıklar, kişisel hayat ile iş yükü dengesi, mesleki ve sportif gelişimde sınırlı ve kısa vadeli katılımdır. Sonuç olarak nicel bulgularda; öğretmenlerin faillik düzeylerinin farklı değişkenlerden etkilenmediği, nitel bulgularda ise failliği etkileyen birçok faktörün olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Knowledge, which significantly impacts the process of society's existence, is realized through education and training, and therefore, teachers play a crucial role. The purpose of this study is to examine the factors that influence physical education teachers' agency levels using a mixed-method research method. This study examines teacher agency levels across various variables and attempts to identify the factors that influence agency. The study employed an explanatory sequential design, a mixed research method that combines quantitative and qualitative research methods. The study group for the quantitative phase consisted of 83 physical education teachers working in Burdur province. Participants in the qualitative phase were selected using criterion sampling, a purposive sampling method, and 10 physical education teachers were included in the study. Data were collected in two stages: quantitative and qualitative. The“Teacher Agency Scale”was used in the quantitative phase. A semi-structured interview form was used in the qualitative phase. The analyzes of the research were conducted in two stages, quantitative and qualitative. SPSS 20.0 package program was used in the analysis of the quantitative data. Before analyzing the data, it was checked whether the measurement values showed normal distribution and it was found that they did not meet the normal distribution condition and for this reason, non-parametric tests were used in the analysis of the data. Accordingly, the Mann-Whitney U Test was used when comparing the means of two variables, and the Kruskal-Wallis Test was used when comparing the means of more than two variables. Content analysis method was used in the analysis of qualitative data. Accordingly, the data were first coded and then similar data were collected and classified under themes. According to the quantitative findings of the research, it was seen that the general agency levels of teachers were high. It was found that the agency level did not differ according to the variables of gender, years of professional experience, school level of employment, postgraduate education status, location of the school of employment, years of professional experience and working at different levels. When we examined whether the sub-dimensions scores differed according to these variables; In the gender variable, it was found that female teachers had higher scores than male teachers in the constructive participation dimension, and in the school's location variable, teachers working in the province had higher scores than teachers working in the district in the constructive participation dimension. Considering the qualitative findings of the study, interviews with participating physical education teachers revealed five main themes for the reasons for low learning effectiveness: institutional and systemic factors, lack of physical and financial resources, student profile and motivation, personal and professional factors, and social and cultural factors. The reasons for the low teaching effectiveness of the participating physical education teachers were grouped under two themes: student-related factors and systemic and school-related factors. Interviews conducted to identify the reasons for the low optimism of the participating physical education teachers about the future revealed four themes: hopelessness and burnout, conditional optimism, alternative career search, and lack of future plans. Interviews conducted to determine the reasons for the low constructive engagement levels of the participating physical education teachers revealed six reasons, or six themes: lack of satisfaction and motivation in professional development, the need for student-focused adaptation, professional development dependent on external conditions, physical and institutional constraints, balance between personal life and workload, and limited and short-term involvement in professional and athletic development. As a result, in the quantitative findings, it was found that teachers' agency levels were not affected by different variables, while in the qualitative findings, it was found that there were many factors affecting agency.