Hipertansif kriz ile acil servise başvuran hastalarda ilaç, diyet uyumu ve egzersiz sağlık inançlarının değerlendirilmesi
Assessment of medication, dietary adherence, and exercise health beliefs among patients admitted to the emergency department for hypertensive crisis
- Tez No: 969927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESEY ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, sosyodemografik özelliklerin hipertansiyon hastalarının ilaç, diyet uyumu ve egzersiz sağlık inancının üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı olarak yapılan çalışmanın evrenini Ekim 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul'daki bir eğitim ve araştırma hastanesi acil servisine hipertansif kriz ile başvuran tüm hastalar oluştururken örneklemini, araştırma kriterlerini karşılayan 300 hasta oluşturdu. Veri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”,“İlaca Uyum Hakkındaki İnançlar Ölçeği (İUHİÖ)”,“Diyete Uyum Hakkındaki İnançlar Ölçeği (DUHİÖ)”ve“Egzersiz Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (ESİMÖ)”kullanıldı. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin analizi için parametrik ve nonparametrik testler kullanıldı. p<0.05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin, %54,3'ü 45-64 yaş aralığında, %52,7'si kadın, %69,7'si evliydi. Bireylerin %58,0'inde ailede hipertansiyon öyküsü bulunurken, %67,7'sinin egzersiz yapmadığı tespit edildi. Son 6 ayda katılımcıların %47,6'sının bir kez acil servise başvurduğu, hastalıkların yaşam üzerindeki etkisi açısından katılımcıların %41,6'sı“fazla”etkilendiğini, %73,7'sinin yaşamından biraz memnun olduğu görüldü. Çalışma grubunun İUHİÖ ortalama puanı 3,16±0,46 ve DUHİÖ ortalama puanı 3,01±0,27 ve ESİMÖ ortalama puanı 4,15±0,28 bulunmuştur. 26-35 yaş grubunda İUHİÖ ve DUHİÖ puanları daha yüksek iken okur yazar olmayan bireylerin İUHİÖ puanları daha yüksekti. Eğitim düzeyi ile ESİMÖ arasında istatistiksel olarak fark bulundu. Sonuç: Sosyodemografik özelliklerin ilaç, diyet uyumu ve egzersiz sağlık inancı ile ilişkisini ele aldığımız bu çalışmada yaş, eğitim, gelir durumu ve çalışma durumu gibi parametrelerin hipertansiyon tedavi uyumunda etkili olduğu görülmüştür. Okur-yazar olmayan, gelir durumu iyi olan bireylerin ilaç kullanımına dair inançları daha olumludur. Gelir düzeyi arttıkça bireylerin diyete uyum konusundaki inançları olumlu etkilenmektedir. Daha eğitimli bireylerin diyet ve egzersiz uyumuna yönelik inançları daha güçlüdür. Gelir düzeyi arttıkça bireylerin egzersize uyum konusundaki inançları daha olumlu olmaktadır. Hastalıktan az etkilenen grubun fazla etkilenenlere göre ilaç ve egzersiz uyumu daha iyidir. Son altı ayda acil servise sık başvuranların; ilaç, diyet ve egzersiz uyumu daha düşüktür. Hayattan memnuniyeti düşük olan bireylerin ilaç ve egzersiz uyumu da düşüktür. Ailesinde hipertansiyon öyküsü olmayanların ilaç uyumu daha iyidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effect of sociodemographic factors on antihypertensive medication adherence, dietary compliance, and exercise health beliefs in patients with hypertension. Materials and Methods: This descriptive study included all patients who presented with a hypertensive crisis to the Emergency Department of a Training and Research Hospital in Istanbul between October 2023 and June 2024. The sample consisted of 300 patients who met the research criteria. Data were collected using the Personal Information Form, the Beliefs about Medication Adherence Scale (BMAS), the Beliefs about Diet Adherence Scale (BDAS), and the Exercise Health Belief Model Scale (EHBMS). Data were analyzed using the SPSS 25.0 software package. Parametric and non-parametric tests were used for data analysis. A p-value of <0.05 was considered statistically significant. Results: Among the participants, 54.3% were between the ages of 45–64, 52.7% were female, and 69.7% were married. A family history of hypertension was present in 58.0% of the individuals, and 67.7% reported not exercising. In the past six months, 47.6% of participants had visited the emergency department once. In terms of the impact of illness on life, 41.6% reported being“highly”affected, and 73.7% were somewhat satisfied with their lives. The mean scores of the study group were 3.16 ± 0.46 for the BMAS, 3.01 ± 0.27 for the BDAS, and 4.15 ± 0.28 for the EHBMS. The 26–35-year age group showed higher İUHİÖ and DUHİÖ scores, while illiterate participants had higher BMAS scores. A statistically significant difference was found between educational level and BDAS scores. Conclusion: Our analysis of the association between sociodemographic variables and medication, dietary adherence, and exercise health beliefs revealed that age, education, income, and employment status significantly affect adherence to antihypertensive therapy. Individuals who are illiterate and have good income levels have more positive beliefs about medication use. As income level increases, beliefs regarding diet adherence improve. More educated individuals have stronger beliefs about adherence to diet and exercise. Increased income level also positively affects beliefs regarding exercise adherence. Individuals less affected by the disease show better adherence to medication and exercise compared to those more affected. Those who frequently visit the emergency department in the last six months have lower levels of medication, diet, and exercise adherence. Individuals with low life satisfaction also show lower medication and exercise adherence. Those without a family history of hypertension have better medication adherence.