Öğrencilerin eğitim motivasyonu ile otantik liderlik ilişkisinin incelenmesi
An examination of the relationship between students educational motivation and authentic leadership
- Tez No: 969926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜMRAN AKDAĞCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin eğitim motivasyonları üzerinde eğitmenlerinin kendileri tarafından algılanan incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada özellikle otantik liderlik yaklaşımı temel alınarak, liderlik türlerinin öğrencilerin motivasyon düzeyleriyle olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Bu bağlamda içsel, dışsal motivasyon ve motivasyonsuzluk boyutları, öz-belirleme kuramı çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'ndeki öğrenciler oluştururken, örneklemini belirli sayıda öğrenci grubu meydana getirmiştir. Veriler nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniğiyle toplanmış; elde edilen bulgular cinsiyet ve yaş değişkenleri açısından analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, eğitmenlerin öğrenciler tarafından algılanan liderlik özellikleri ile öğrencilerin eğitim motivasyonları arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca cinsiyet ve yaş gibi demografik değişkenlerin motivasyon üzerinde benzer etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Bu çalışmanın, liderlik türlerinin eğitim motivasyonu üzerindeki etkilerini açıklamada literatüre katkı sağlayacağı ve uygulayıcılar açısından yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of instructors' leadership characteristics on the educational motivation of students studying at the Faculty of Sports Sciences at Niğde Ömer Halisdemir University. The research particularly focuses on the authentic leadership approach, and evaluates the relationship between different leadership styles and students' levels of motivation. In this context, the dimensions of intrinsic motivation, extrinsic motivation, and amotivation are addressed within the framework of the self-determination theory. The population of the study consists of students from the Faculty of Sports Sciences, while the sample includes a selected group of students and instructors. Data were collected using the survey method, one of the quantitative research techniques, and the findings were analyzed in terms of gender and age variables. The results revealed a significant relationship between instructors' leadership characteristics and students' educational motivation. Additionally, demographic variables such as gender and age were found to have differing effects on students' motivation levels. It is expected that the findings of this study will contribute to the literature on educational motivation and leadership, and provide guiding insights for practitioners in educational settings.