Probiyotik ve probiyotik takviye kullanımının gastrointestinal sistem üzerine etkisi
The effect of probiotic and probiotic supplement use on the gastrointestinal system
  1. Tez No: 969962
  2. Yazar: BUKET ARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜLDEN SÖNMEZ TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Mikrobiyoloji, Nutrition and Dietetics, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Probiyotikler uygun miktarlarda tüketildiğinde insan sağlığının korunması ve yaşam kalitesinin artırılmasına katkı sağlamaktadır. Toplumda son yıllarda bu konuya artan ilgi ve farkındalık gözlenmektedir. Bu çalışmada öğretmenlerin probiyotik ve probiyotik takviye kullanımlarının gastrointestinal sistem üzerindeki etkilerinin araştırılması ve elde edilen bulgular doğrultusunda toplum sağlığına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışma İzmir ili Dikili ilçesindeki okullarda çalışan öğretmenlere Google Anket yöntemiyle online olarak uygulanmıştır. 300 yetişkin bireyin dahil edildiği bu çalışmanın anket formunda; demografik bilgi formu, antropometrik ölçümler, probiyotik içeren besinler hakkında bilgi tüketim durumu, probiyotik içeren besinlerin sağlık etkileri hakkındaki bilgi ve tutumlar, gastrointestinal sistem bulguları sorulmuştur. Verilerin analizi SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Testlerde istatistik anlamlılık düzeyi p<0,001 ve p<0,05 olarak değerlendirilmiştir. Probiyotik takviyesi kullanan bireyler, sindirim sistemi şikayetlerini (karın ağrısı, şişkinlik, mide yanması, ishal, kabızlık) daha az sıklıkta ve daha hafif şiddette yaşamış ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki (p<0,001 ve p<0,05) bulunmuş olup mide bulantısı ile anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Probiyotik içeren besinleri sık tüketen bireyler bu besinlerin sindirim sistemi şikayetlerine iyi geldiğini belirtmiştir. Tüketim sıklığı ile fayda algısı arasında anlamlı bir ilişki (p<0,001 ve p<0,005) saptanmıştır. Sonuç olarak; Probiyotik takviyeler ve probiyotik içeren besinlerin düzenli tüketimi, gastrointestinal sistem semptomlarını azaltmakta ve şikayetlerin şiddetini hafifletmektedir. Probiyotik kullanım oranı toplumda düşük olmakla birlikte, faydalarına dair farkındalık yüksektir. Katılımcıların büyük çoğunluğu, probiyotiklerin bağırsak sağlığına ve bağışıklık sistemine olumlu etkileri olduğunu belirtmiştir. Probiyotik tüketimi ve Gastrointestinal Sistem arasındaki ilişkiyi ortaya koyan bu tür çalışmalar, toplum sağlığı çalışmalarında fermente besinlere yer verilmesine, okullarda sağlıklı beslenme kazanımlarının geliştirilmesine katkı sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Probiotics, when consumed in appropriate amounts, contribute to the protection of human health and the improvement of quality of life. In recent years, increasing interest and awareness on this topic have been observed in society. This study aims to investigate the effects of probiotics and probiotic supplement use on the gastrointestinal system among teachers, and to contribute to public health based on the findings obtained. The study was conducted online via a Google Survey administered to teachers working in schools in the Dikili district of İzmir, Turkey. The survey included 300 adult participants and consisted of a demographic information form, anthropometric measurements, questions about the consumption and knowledge of probiotic-containing foods, attitudes and knowledge regarding the health effects of these foods, and gastrointestinal system symptoms. The data were analyzed using the SPSS software program. Statistical significance was evaluated at p<0.001 and p<0.05. Participants who used probiotic supplements experienced digestive complaints (such as abdominal pain, bloating, heartburn, diarrhea, and constipation) less frequently and with lower severity, and a statistically significant relationship was found (p<0.001 and p<0.05). However, no significant relationship was found for nausea (p>0.05). Individuals who frequently consumed probiotic-containing foods reported that these foods alleviated their digestive symptoms. A significant relationship was found between frequency of consumption and perceived benefit (p<0.001 and p<0.005). In conclusion, the regular consumption of probiotic supplements and probiotic-containing foods reduces gastrointestinal symptoms and alleviates the severity of complaints. Although the rate of probiotic use in the general population is low, awareness of their benefits is high. The majority of participants stated that probiotics have positive effects on gut health and the immune system. Studies that reveal the relationship between probiotic consumption and the gastrointestinal system can contribute to public health initiatives, encourage the inclusion of fermented foods in diets, and support the development of healthy eating habits in schools.