Aşırı hava ve iklim olaylarına uyum sağlama ihtiyacının yerel iklim eylem planlarına entegre edilmesine yönelik bir model önerisi: Antalya ili uygulaması
A model proposal for integrating the need for adaptation to extreme weather and climate events into local climate action plans: Antalya province application
  1. Tez No: 970000
  2. Yazar: İSMAİL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSTEM KÖYMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin dünya genelinde önündeki en önemli tehlikelerden birisi aşırı hava olaylarıdır. Aşırı hava olaylarının etkilerini hafifletme ve uyum sağlama noktasında öne çıkan oluşumlardan birisi de etkin, şeffaf ve verimli bir iklim uyum eylem planı yönetim stratejisidir. Çalışmanın temelini, iklim eylem planlarının hazırlanma sürecinde yetkili aktörler tarafından resmi olarak kabul edilmiş etik ilkeler ve standartları içeren, yol gösterici nitelikte bir yasal ve yönetsel çerçevenin mevcut olmaması oluşturmaktadır. Bu eksiklik, aşırı hava olaylarının iklim eylem planlarının temelinde yer alması ihtiyacı ile paralellik göstermektedir. Bu bağlamda son yıllarda Türkiye'de aşırı hava olaylarında en çok artış eğiliminin yaşandığı il olan Antalya çalışma alanı olarak belirlenmiş ve inceleme dönemi olarak da 1980 Ocak-2023 Haziran dönemi belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan tüm meteorolojik veriler Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden temin edilmiştir. İlgili dönem boyunca aşırı hava olaylarında yaşanan değişimi ortaya koyabilmek için kübik splaynlardan yararlanılmıştır. Kübik splaynların türevlenebilir yapısı sayesinde, söz konusu değişimlerin hızını ve ivmesini değerlendirebilmek için birinci ve ikinci türev fonksiyonları da kullanılmıştır. Gelecek yıllara dair tahminlemelerde bulunmak üzere de zaman serisi analizinden yararlanılmıştır. Antalya iline bağlı ilçeler arasında aşırı hava olayları bakımından benzer meteorolojik değişim örüntülerine sahip ilçeleri belirleyebilmek amacıyla da v fonksiyonel kümeleme analizi uygulanmıştır. Tüm analizler R programlama dili kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmada aşırı hava olayları ile doğrudan ilişkili olan örneğin aylık maksimum sıcaklık gibi maksimum verilerden elde edilen bulgular dikkate alınarak sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda Antalya ili iklim uyum eylem planlanması hazırlanmasına yönelik afet risklerini azaltma ve iklim değişikliğine uyum çerçevesinde aşırı hava olaylarına dirençli bina tasarımı özelinde bir öneri taslağı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important threats to sustainable development goals worldwide is extreme weather events. An effective, transparent and efficient climate adaptation action plan management strategy is one of the most prominent formations for mitigating and adapting to the impacts of extreme weather events. The basis of the study is the lack of a guiding legal and managerial framework that includes ethical principles and standards officially accepted by the authorized actors in the process of preparing climate action plans. This deficiency is in line with the need to include extreme weather events in the basis of climate action plans. In this context, Antalya, the province with the highest increase in extreme weather events in Turkey in recent years, was determined as the study area and the period of January 1980-June 2023 was determined as the study period. All meteorological data used in the study were obtained from the General Directorate of Meteorology. Cubic splines were used to reveal the change in extreme weather events during the relevant period. Thanks to the differentiable nature of cubic splines, first and second derivative functions were also used to evaluate the speed and acceleration of these changes. Time series analysis was also used to make forecasts for future years. Functional clustering analysis was also applied to identify districts with similar patterns of vii meteorological change in terms of extreme weather events among the districts of Antalya province. All analyses were conducted using R programming language. Considering the findings obtained from maximum data directly related to extreme weather events, such as maximum monthly temperature, a proposal draft has been developed for the design of buildings resistant to extreme weather events within the framework of disaster risk reduction and climate change adaptation for the preparation of Antalya province climate adaptation action planning in line with sustainable development goals.