Belediye arşiv belgelerine göre II. Dünya Savaşı yıllarında Ayvalık (1939-1945)
Ayvalık during World War ii according to municipal archive documents (1939-1945)
  1. Tez No: 970051
  2. Yazar: CANAN GENÇEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNVER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin II. Dünya Savaşı'na doğrudan katılmamasına rağmen, savaşın ekonomik ve sosyal yansımalarının Ayvalık özelinde nasıl hissedildiğini incelemektedir. 1939-1945 yılları arasında Ayvalık Belediyesi'nin encümen ve meclis kararları üzerinden, halkın temel ihtiyaçlarını karşılamak, sosyal yardımları organize etmek ve kentsel hizmetleri sürdürmek amacıyla geliştirilen yerel yönetim çözümleri ortaya konmuştur. Üç bölümden oluşan araştırmada nitel yöntem kullanılmış, arşivlerden temin edilen karar defterleri içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Kararlar, yalnızca teknik yönleriyle değil, aynı zamanda dönemin toplumsal ve insani atmosferini yansıtması bakımından da ele alınmıştır. Giriş bölümünde Ayvalık'ın coğrafi ve doğal özellikleri, tarihsel gelişimi, Kurtuluş Savaşı ve mübadele süreci ile 1939-1945 yıllarındaki yerel yönetim-halk dayanışması incelenmiştir. Birinci bölümde, Cumhuriyet Dönemi'nde merkezi ve yerel yönetim yapısı, görev paylaşımı, 1930-1945 yıllarında Ayvalık'taki belediyecilik uygulamaları ve savaş ekonomisinin yerel yönetimlere etkileri ele alınmıştır. İkinci bölüm, savaş yıllarında Ayvalık'ın idari yapısını, yöneticilerini, belediye hizmetlerini, iaşe faaliyetlerini, altyapı ve çevre düzenlemelerini, kurumsal gelişmeleri kapsamaktadır. Üçüncü bölümde ise encümen kararlarının altyapı, sağlık, güvenlik, kentsel planlama, kültür ve mali düzenlemeler çerçevesindeki yansımaları analiz edilmiştir. Kaynaklar; arşiv belgeleri, süreli yayınlar, kitaplar, tezler, makaleler ve internet verilerinden oluşmaktadır. Bulgular, Ayvalık Belediyesi'nin savaşın ağır koşullarında dahi sosyal sorumluluk anlayışıyla hareket ettiğini, kısıtlı imkânlara rağmen kamusal düzeni korumaya ve halkla bağını sürdürmeye özen gösterdiğini göstermektedir. vi Çalışma, savaş dönemi yerel yönetim deneyiminin hem tarihsel belleğe katkı sunduğunu hem de günümüz kriz yönetimlerine ışık tutabilecek nitelikte olduğunu ortaya koymaktadır.a
Özet (Çeviri)
This study examines how the economic and social impacts of the Second World War were experienced in Ayvalık, despite Turkey's non-belligerent status during the conflict. Based on the municipal council and executive committee decisions between 1939 and 1945, it reveals the local government's solutions to meet L basic public needs, organize social assistance, and maintain urban services. The research, composed of three chapters, adopts a qualitative method, with decision books obtained from archives analyzed through content analysis. The decisions are addressed not only in their technical aspects but also in terms of reflecting the social and human atmosphere of the period. The introduction covers Ayvalık's geographical and natural features, historical development, the War of Independence, the population exchange period, and local government-public solidarity during 1939-1945. The first chapter examines the structure of central and local governments during the Republican era, the distribution of responsibilities, municipal practices in Ayvalık between 1930 and 1945, and the effects of the wartime economy on local administrations. The second chapter focuses on Ayvalık's administrative structure during the war years, its administrators, municipal services, food supply activities, infrastructure, environmental arrangements, and institutional developments. The third chapter analyzes the reflections of the executive committee's decisions within the context of infrastructure, health, security, urban planning. culture, and financial regulations. The sources of this study include archival documents, periodicals, books, theses, articles, and online materials. The findings indicate that Ayvalık Municipality acted with a sense of social responsibility even under the harsh conditions of the war, striving to preserve public order and maintain its connection with the citizens despite limited resources. viii The study demonstrates that the wartime local government experience not only contributes to historical memory but also provides insights for contemporary crisis management.